107,6 FM

Niemcy wysłali uchodźców do... KL Dachau

Część byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau została zamieniona w schronisko dla 50 bezdomnych. Zostali do niego skierowani także byli uchodźcy, mieszkający w Niemczech już od dość dawna - podała tvp.info.

Pochodzący z Afganistanu uchodźca, mieszkający w dawnym obozie koncentracyjnym, powiedział dziennikarce "Guardiana", że historia tego miejsca działa na niego przygnębiająco, ale musiał zamieszkać w Dachau. - Po prostu chciałem mieć dach nad głową – wyjaśnił.

Obóz w Dachau był pierwszym obozem koncentracyjnym, założonym przez hitlerowców. Powstał jeszcze w 1933 r. Był obozem wzorcowym, miejscem szkolenia esesmanów, kierowanych do innych obozów. Przez to nieludzkie miejsce przeszło około 200 tys. więźniów. 41,5 tys. straciło w nim życie. KL Dachau służył Niemcom jako miejsce masowego uwięzienia katolickich duchownych z całej Europy. Najwięcej było wśród nich Polaków - 1777. - Jesteśmy Golgotą Zachodu, jak Golgotą Wschodu jest Katyń - mówił abp Kazimierz Majdański, były więzień Dachau, poddawany tam pseudonaukowym eksperymentom.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama