107,6 FM

Będą telewizyjne debaty przedwyborcze. Kiedy?

TVP, TVN i Polsat porozumiały się ws. wspólnej organizacji i emisji dwóch debat przedwyborczych. Spotkanie premier Ewy Kopacz (PO) i wiceszefowej PiS Beaty Szydło mogłoby się odbyć w niedzielę 18 października, a 20 października mogliby rozmawiać liderzy wszystkich partii - podała we wtorek TVP.

Premier Kopacz zgłosiła gotowość do debaty z przedstawicielem PiS; kandydatka PiS na premiera odpowiada, że też jest gotowa.

Z deklaracji przedstawicieli poszczególnych komitetów wynika, że w przedwyborczym starciu telewizyjnym mają wziąć udział m.in. prezes PSL Janusz Piechociński, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka, liderzy: Nowoczesnej Ryszard Petru, Partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke, Komitetu Kukiz'15 Paweł Kukiz oraz Adrian Zandberg z Partii Razem.

Jak poinformowała w swym komunikacie Telewizja Polska, pierwsza debata dotyczy Ewy Kopacz, przewodniczącej Platformy Obywatelskiej oraz Beaty Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. "Ta debata odbyłaby się w niedzielę, 18 października i byłaby transmitowana równolegle w wybranych kanałach wszystkich trzech nadawców. Stosowne zaproszenia adresowane do szefów sztabów wyborczych prezes (TVP S.A. Janusz) Daszczyński wystosował wczoraj wieczorem" - podano.

Według TVP drugą debatę wyznaczono na 20 października. Do udziału stacje zaprosiły przedstawicieli 8 komitetów, które zarejestrowały listy wyborcze na terenie całego kraju: PiS, PO, Partii Razem, ugrupowania KORWIN, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zjednoczonej Lewicy, ruchów Kukiz' 15 i Nowoczesna.pl.

Transmisja przebiegnie równolegle w TVP1, TVP INFO, TVN24 i Polsat News. Na to spotkanie zaproszenia wysłano dwa dni temu.

Obie debaty zaplanowano w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie przy ul. Woronicza 17.

TVP dodaje, że porozumienie zainicjowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zdaniem której wspólna inicjatywa nadawców telewizyjnych pozwoli na zaprezentowanie szerokiej publiczności programów oraz poglądów politycznych przedstawicieli komitetów wyborczych, a także ułatwi obywatelom podjęcie najważniejszej dla kraju decyzji. "W ślad za apelem KRRiT prezes TVP Janusz Daszczyński zaprosił do rozmów głównych nadawców telewizyjnych w naszym kraju" - dodała stacja.

Szef sztabu PO Marcin Kierwiński w czwartek pytany był w TVN24, czy 18 października dojdzie do debaty Ewy Kopacz i Beaty Szydło. "Pani premier zapraszała przedstawicieli PiS na debatę jeszcze w czerwcu, zapraszała prezesa Kaczyńskiego. Pan prezes Kaczyński ucieka od tej debaty, boi się debatować z panią premier, więc pani premier jest gotowa na debatę z Beatą Szydło. Ten termin, który zaproponowały trzy telewizje - zresztą naszym zdaniem, właśnie taka formuła, że to trzy telewizje organizują wspólna debatę i ten termin 18-go zaproponowany przez trzy telewizje - wydaje nam się bardzo ciekawy" - powiedział. Dodał, że oczywiście pozostaje ustalenie wszelkich szczegółów co do kwestii technicznych i organizacyjnych.

Kierwiński poinformował też, że w ciągu kilku najbliższych dni będzie decyzja o tym, kto ma reprezentować PO w późniejszej debacie ośmiu komitetów ogólnokrajowych.

Beata Szydło pytana we wtorek o możliwość debaty z premier Kopacz mówiła, że "zawsze i od początku" deklarowała chęć uczestniczenia w spotkaniu. "Polacy powinni wiedzieć, jakie programy mają politycy przed wyborami" - powiedziała.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama