107,6 FM

Chiny: Do 2020 biedy nie będzie

Władze Chin chcą całkowicie zlikwidować ubóstwo w kraju do 2020 roku - poinformował w poniedziałek Hong Tianyun, przedstawiciel rządowego biura zajmującego się tą problematyką.

Według oficjalnych danych poniżej granicy ubóstwa żyje obecnie w Chinach ok. 70 mln ludzi. Rządowy plan zakłada, że co miesiąc będzie ich o milion mniej. Liczba ludności Chin to około 1,4 mld.

Agencja Xinhua informowała w zeszłym miesiącu, powołując się na urząd statystyczny, że granica ubóstwa w Chinach to dochody poniżej 2,3 tys. juanów (ok. 360 USD) rocznie.

Mimo szybkiego wzrostu gospodarczego w minionych dwóch dekadach ubóstwo pozostaje w Chinach ogromnym problemem, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Z powodu braku miejsc pracy wielu dorosłych w tzw. wieku produkcyjnym szuka zajęcia w miastach, pozostawiając na wsi dzieci i ludzi starszych.

"Mamy sześć lat na zlikwidowanie ubóstwa" - podkreślił Hong Tianyun na rządowym portalu internetowym. Przyznał, że te ramy czasowe oznaczają presję na władze lokalne, a realizacja wytyczonego celu może się okazać "skrajnie trudna", jeśli nie będzie jakichś "specjalnych wielkich inicjatyw".

Według danych opublikowanych przez agencję Xinhua, w 2011 roku z ubóstwa wydobyło się w Chinach 43,3 mln ludzi. W 2014 roku już tylko ok. 12,3 mln osób. Analitycy wskazują, że w związku z niezadowalającymi ubiegłorocznymi rezultatami rząd centralny przekazał więcej środków na fundusz walki z ubóstwem; nie są jednak znane konkretne sumy.

Reuters odnotowuje, że w przeszłości władze chińskie mówiły już o zlikwidowaniu ubóstwa w 2020 roku w ramach programu przewidującego rozwój szkolnictwa zawodowego, pomoc w finansowaniu nowych przedsięwzięć, poprawę funkcjonowania służby zdrowia i modernizację infrastruktury drogowej na obszarach wiejskich.

Coraz większe obawy budzi jednak pogłębiająca się przepaść między bogatymi a biednymi. Wielkim problemem jest też zapewnienie miejsc pracy absolwentom wyższych uczelni. Przywódcy chińscy podkreślają, że obecnie, kiedy gospodarka Chin spowalnia, zapobieganie masowemu bezrobociu jest priorytetowym zadaniem.

Chiny - druga gospodarka świata - zanotowały w pierwszej połowie roku wzrost na poziomie 7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i zanosi się, że rok 2015 zamkną z wynikiem najsłabszym od ponad 20 lat. Tego lata szanghajska giełda zanotowała największe spadki od 2007 roku, a niespodziewana dewaluacja juana doprowadziła w sierpniu do skurczenia się chińskich rezerw walutowych o rekordowe 94 mld dolarów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama