107,6 FM

Nowy sondaż: Tylko trzy ugrupowania w Sejmie

36 proc. poparcie dla PiS, 24 proc. dla PO - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska przeprowadzonego na początku października. Do parlamentu weszłoby także ugrupowanie Kukiz'15 z poparciem 6 proc. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

W porównaniu do badania wrześniowego notowania dla PO - jak podaje TNS Polska - wzrosły o 1 pkt. proc., a dla PiS - spadły o 2 pkt. proc.

Pozostałe partie nie przekroczyłyby 5-proc. progu wyborczego. Według sondażu poparcie dla Zjednoczonej Lewicy, PSL, Nowoczesnej Ryszarda Petru zadeklarowało po 4 proc. badanych, a dla partii KORWiN - 3 proc.

19 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, na jaką partię odda swój głos w wyborach parlamentarnych.

W badaniu 26 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zdecydowanie weźmie udział w wyborach parlamentarnych 25 października, 37 proc. - raczej tak - łącznie zainteresowanie wyborami wyraziło 63 proc. badanych. 10 proc. odpowiedziało, że raczej nie weźmie udziału w głosowaniu, a 18 proc. - że zdecydowanie nie. 9 proc. osób nie było pewnych, czy poszliby głosować czy też nie.

W porównaniu z wrześniowym badaniem przybyło osób, które wyrażają zainteresowanie wyborami (wzrost o 7 pkt. proc.). O 3 pkt. proc. spadł odsetek osób niezainteresowanych głosowaniem, a o 4 pkt. proc. tych, którzy wahają się co zrobić 25 października.

TNS zauważa, że "obecne notowania dwójki liderów rankingu wyborczego nie odbiegają zasadniczo od stanu z lipca br. (37 proc. do 23 proc.)".

Zaznaczono jednocześnie, że "najbardziej spektakularny spadek notowań obserwujemy w stosunku do formacji Kukiz’15. "Z miesiąca na miesiąc odnotowuje on systematyczny spadek notowań. Startował w naszych sondażach z wielkimi nadziejami (17 proc. poparcia w czerwcu). Miesiąc później spadło ono do 14 proc., a dwa miesiące później do 11 proc. Wrześniowe i październikowe wyniki pokazują, że trend spadkowy utrzymuje się" - podkreślono.

"Notowania PSL i Nowoczesnej Ryszarda Petru, gdyby wyłączyć z podstawy procentowania bardzo wysoki odsetek osób niezdecydowanych, jak głosować, balansowałyby na granicy progu wyborczego" - dodano.

"Biorąc pod uwagę przychylny trend wzrostowy Nowoczesnej w naszych sondażach, chyba nie powinna mieć ona kłopotu z dostaniem do Sejmu. Podobna tendencja jest udziałem Zjednoczonej Lewicy, czego może jednak nie widać tak wyraźnie, w wyniku obarczonym wysokim odsetkiem osób niezdecydowanych, jak głosować" - napisało TNS Polska. Jak dodało, "nie wydaje się też, by PSL miał 25 października problem z osiągnięciem progu wyborczego".

Badanie przeprowadzono w dniach 2–7 października 2015 roku, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 978 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo; preferencje partyjne są wyliczane na podstawie deklaracji 617 osób, które "zdecydowanie" lub "raczej" zamierzają uczestniczyć w wyborach.

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama