107,6 FM

Biskupi zachęcają do głosowania

Episkopat przypomina: każdy obywatel ma prawo i obowiązek udziału w wyborach.

Przed zbliżającymi się wyborami biskupi polscy poprosili o modlitwę w intencji ojczyzny. Przypomnieli też, że słowa z adhortacji Evangelii Gaudium, że odpowiedzialne obywatelstwo jest cnotą, dlatego każdy, szczególnie wierzący, powinien wziąć udział w wyborach.

Zaznaczyli także, że Kościół nie powinien wiązać się z żadną partią ani systemem politycznym.

Pełna treść dokumentu:

KOMUNIKAT KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU ZE ZBLIŻAJĄCYMI SIĘ WYBORAMI PARLAMENTARNYMI, ZARZĄDZONYMI NA DZIEŃ 25 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU

Ojciec Święty Franciszek w adhortacji „Evangelii Gaudium” przypomina, że „odpowiedzialne obywatelstwo jest cnotą, a uczestnictwo w życiu politycznym jest obowiązkiem moralnym” (220). A zatem każdy obywatel – wierzący w szczególności – ma prawo i obowiązek uczestniczenia w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Pamiętajmy jednocześnie, że „Kościół mocą swej misji oraz zgodnie ze swą istotą nie powinien wiązać się” z żadną partią lub „systemem politycznym, gospodarczym czy społecznym” oraz że „właściwe posłannictwo, jakie Chrystus powierzył swemu Kościołowi, nie ma charakteru politycznego, gospodarczego czy społecznego” (Gaudium et spes, 42).

Zachęcamy więc każdego z wiernych do głosowania w zgodzie z własnym sumieniem, wrażliwym na dobro wspólne i stojącym na straży życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
Warszawa, 7 października 2015 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama