107,6 FM

Akcja "Znicz 2015". MSW apeluje o rozwagę

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, a wraz z nim policyjna akcja "Znicz". Jak co roku, kilkanaście tysięcy policjantów będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i funkcjonariusze apelują o rozwagę i ostrożność.

W trakcie trwania akcji "Znicz" na trasy wyjedzie znacznie więcej patroli niż w zwykły weekend. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo osób, które będą przemierzały kilometry trasy, by odwiedzić cmentarze, gdzie spoczywają ich bliscy.

W ubiegłym roku akcja "Znicz" rozpoczęła się w piątek 31 października i trwała do niedzieli 2 listopada. W tym czasie doszło w sumie do 196 wypadków drogowych, w których zginęło 20 osób, a 252 osoby zostały ranne. Policjanci zatrzymali aż 910 kierujących.

Akcja "Znicz 2015" - największe zabezpieczenie w skali kraju - potrwa 4 dni: od piątku 30 października do poniedziałku 2 listopada. W tym czasie na trasy wyjedzie znacznie więcej niż zwykle funkcjonariuszy. W trosce o bezpieczeństwo na drogach policjanci będą sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z odpowiednią prędkością. Skontrolują stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Podczas kontroli drogowych będą także zwracać uwagę na to, czy dzieci podróżują w fotelikach, a młodzież i dorośli zapinają pasy bezpieczeństwa.

Jesienna pogoda - deszcz, mgła, spadek temperatury - wpływa niekorzystnie na warunki na drogach oraz widoczność i bezpieczeństwo pieszych. Pamiętajmy, że od 31 sierpnia 2014 roku osoby poruszające się wieczorami poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Policjanci będą przypominać o tym obowiązku oraz zachęcać, by odblaski były elementem garderoby również w terenie zabudowanym.

Funkcjonariusze będą także czuwać nad zachowaniem porządku oraz płynności ruchu w okolicach cmentarzy i kościołów. Pamiętajmy, że w tym czasie władze miasta, aby ułatwić komunikację, wprowadzają zmiany organizacji ruchu. By uniknąć przykrych niespodzianek, warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem.

W godzinach szczytu funkcjonariusze będą kierować ruchem przy cmentarzach - ułatwi to poruszanie się w zatłoczonych miejscach. Stosujmy się również do poleceń policjantów i znaków drogowych. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych i nie blokujmy przejazdu innym.

W trakcie podróży zachowajmy ostrożność, cierpliwość i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość, jazda pod wpływem alkoholu, czy niestosowanie się do znaków na drodze mogą być tragiczne w skutkach. Dbajmy o bezpieczeństwo własne i naszych najbliższych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama