107,6 FM

Osoby starsze mogą leczyć się ziołami?

Niedawno w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie w Katowicach pod hasłem „Fitoterapia w służbie geriatrii” odbyła się konferencja naukowa dotycząca ziołolecznictwa.

Konferencja była źródłem najnowszych informacji dotyczących leczenia i suplementacji diety w trakcie najczęstszych schorzeń i problemów wieku podeszłego, przedstawionych z punktu widzenia ekspertów w dziedzinie fitoterapii. Uczestnikami konferencji było kilkuset specjalistów z terenu całego kraju: lekarzy, farmaceutów i fitoterapeutów.

Konferencję uroczyście inaugurował brat Jan z Dukli Ścieranka OH. Jako pierwszy prelekcję wygłosił lekarz medycyny, brat Łukasz Dmowski OH, który przybliżył 400-letnie doświadczenie zakonu bonifratrów w szpitalnictwie.

Kolejnym wykład dał dr hab. n. med. Andrzej Madej, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Diagnostyki Kardiologicznej Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach. Poruszył w nim temat bezpieczeństwa stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez pacjentów w podeszłym wieku.

Po przerwie kawowej swoją prezentację rozpoczął prof. dr hab. Zbigniew Janeczko, kierownik Katedry Farmakognozji Wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, opisując interakcje leków roślinnych i wybranych leków syntetycznych. Kolejny wykład, który niezwykle zainteresował uczestników konferencji, poprowadziła prof. dr hab. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przybliżyła działanie ziół z różnych kontynentów, również pochodzących z Polski, wykorzystywanych w nowoczesnej fitoterapii. Na zakończenie konferencji, lekarz medycyny Krzysztof Błecha zapoznał uczestników konferencji z mechanizmami starzenia się organizmu człowieka, opierając się na ogromnym doświadczeniu w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie, które zawdzięcza wieloletniej współpracy z ojcem Grzegorzem Sroką OFMConv., jednym z najbardziej znanych zielarzy klasztornych, oraz najnowszych doniesieniach naukowych.

Organizatorem konferencji była należąca do zakonu bonifratrów, Spółka Boni Fratres Pharmaceutical.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama