107,6 FM

O świętości Jana Pawła II

Świętość jest hasłem tegorocznych X Dni Jana Pawła II w Krakowie. Od 3 do 5 listopada będą się odbywały sesje, wystawy, koncerty.

- Świętość była główną cechą tej wszechstronnie utalentowanej, fascynującej osobowości, jaką był św. Jan Paweł II. To jest niewątpliwie źródłem inspiracji i fascynacji, także dla młodzieży, która nie miała okazji poznać go osobiście - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, otwierając 3 listopada w Domu Arcybiskupów Krakowskich X Dni Jana Pawła II.

Są organizowane od 2006 r. przez krakowskie wyższe uczelnie.

Od 2012 roku głównym organizatorem Dni jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Co roku wyznaczany jest inny motyw przewodni.

- Tym razem jest to "świętość”. Będzie o niej mowa m.in. w trakcie sympozjum odbywającego się w czwartek, 5 listopada, od godz. 9 do 14 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie to wszechstronne ujęcie świętości, jako czegoś, co z daru Boga jest w zasięgu każdego człowieka - powiedział ks. prof. Wojciech Misztal, prorektor UPJPII.

W trakcie sympozjum, które będzie głównym wydarzeniem naukowym Dni Jana Pawła II, kard. Dziwisz będzie mówił o św. Janie Pawle II jako "papieżu modlitwy”, zaś ks. Jacek Stryczek spróbuje przekonać słuchaczy, że... "pieniądze są święte".

Ciekawie zapowiada się ostatnia część sympozjum, czyli panel dyskusyjny z udziałem: bp. Grzegorza Rysia, prof. Stanisława Rodzińskiego, malarza, prof. Mieczysława Tomaszewskiego, muzykologa, i prof. Krzysztofa Zanussiego, reżysera.

Muzyczną część Dni wypełnią: sympozjum "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II” odbywające się 3 i 4 listopada w Akademii Muzycznej (ul. św. Tomasza 43) oraz koncert zespołów Akademii Muzycznej w kościele franciszkanów (4 listopada, godz. 20.15, ul. Franciszkańska 1).

- Akademia Muzyczna od początku włącza się w organizację Dni. Tym razem szczególnie ciekawie zapowiada się środowy, wieczorny koncert. Większość dzieł wykonywanych podczas tego koncertu będzie blisko związana z osobą Jana Pawła II: "Totus Tuus" i "Kyrie" Henryka Mikołaja Góreckiego oraz "Agnus Dei" i "Chaconna" Krzysztofa Pendereckiego. "Kyrie", wykonywane po raz pierwszy w Krakowie, to fragment niedokończonej "Mszy", do której napisania zachęcał Góreckiego Jan Paweł II - powiedziała prof. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej.

Dni zakończą się w czwartek, 5 listopada, o godz. 17 w sanktuarium św. Jana Pawła II (ul. Totus Tuus) Mszą św. i wręczeniem nagród w konkursie literackim na esej o Janie Pawle II.

Wstęp na wszystkie wydarzenia X Dni Jana Pawła II jest wolny. Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej: www.jp2.krakow.pl.

Czytaj także:

Nagroda dla prof. Jacka Popiela

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama