107,6 FM

50. rocznica wymiany listów między biskupami

W Polsce główne obchody odbędą się w niedzielę na Jasnej Górze.

W środę, w 50. rocznicę listu biskupów polskich do niemieckich, we Wrocławiu i w Berlinie otwarta zostanie wystawa "Pojednanie/Versöhnung in progress… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.", zorganizowana przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz Maximilian-Kolbe-Stiftung.

Wystawa mówi o roli Kościoła katolickiego i osób kierujących się chrześcijańskimi wartościami w powojennym procesie pojednania pomiędzy Polską a Niemcami.

We Wrocławiu wystawę będzie można oglądać w sali mieszczańskiej ratusza. W Berlinie będzie prezentowana w Kronprinzenpalais. Autorem wystawy jest dr Robert Żurek. 

W niedzielę 22 listopada obchody 50. rocznicy wymiany listów miedzy Episkopatami Polski i Niemiec odbędą się na Jasnej Górze. "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie" - to najczęściej cytowany fragment przełomowej korespondencji. Jej inicjatorem był abp Bolesław Kominek, arcybiskup wrocławski pochodzący z Radlina.

O 16.30 w kaplicy Matki Bożej Różańcowej rozpocznie się spotkanie, w którym uczestniczyć będą delegaci episkopatów z Polski i z Niemiec. Głos zabiorą przewodniczący obydwu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx. Podpisane zostanie wspólne oświadczenie obydwu episkopatów.

O 17.00 rozpocznie się panel dyskusyjny, m.in. z udziałem współprzewodniczących polsko-niemieckiej grupy kontaktowej: abp. Ludwiga Schicka i abp. Wiktora Skworca.

O 18.30 kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej biskupi z obydwu krajów wspólnie celebrować będą Mszę św. w języku łacińskim w intencji pojednania i pokoju w świecie. Przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi kard. Reinhard Marx.

Liturgię poprzedzi publikacja wspólnego oświadczenia biskupów polskich i niemieckich.

Wieczorem w bibliotece klasztoru jasnogórskiego odbędzie braterskie spotkanie przedstawicieli obydwu episkopatów.

O rocznicy mówi abp Wiktor Skworc:

50. rocznica wymiany listów między biskupami   List biskupów polskich do niemieckich HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama