107,6 FM

Zmagania na 90-lecie diecezji

W sobotę na Wydziale Teologicznym odbył się konkurs o historii Kościoła na Górnym Śląsku.

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w pierwszej części, pisemnej, zmierzyli się z testem sprawdzającym ich wiedzę na temat archidiecezji katowickiej. Ich młodsi koledzy, uczniowie podstawówek, przygotowali makiety kościołów i plakaty związane z historią diecezji.

Pięcioro najlepszych uczniów gimnazjum oraz pięciu najlepszych licealistów zmierzyło się w ustnej dogrywce. W kategorii młodszej wygrała Łucja Śliwińska z Gimnazjum nr 5 w Żorach-Roju. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepszy był Seweryn Kalisz ze Śląskich Zakładów Technicznych w Katowicach.

Organizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej.

W skład jury wchodzili: bp Marek Szkudło, przewodniczący komitetu obchodów 90-lecia diecezji, Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego IPN, Halina Dudała, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, ks. Damian Bednarski, historyk Kościoła, oraz ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Konkurs pomógł młodym lepiej poznać historię lokalnego Kościoła i jego wybitnych postaci. Jego celem było również rozwijanie postawy szacunku wobec wartości chrześcijańskich oraz kształtowanie świadomości przynależności do Kościoła diecezjalnego i poczucia odpowiedzialności za Kościół. Zmagania na 90-lecie diecezji   Jury Joanna Juroszek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy