107,6 FM

Miłosierdzie w trzech religiach

Na Dziedzińcu Dialogu spotkają się 3 grudnia przedstawiciele islamu, judaizmu i chrześcijaństwa.

"Orędzie Boga miłosiernego" to temat kolejnego spotkania z cyklu Dziedziniec Dialogu, które odbędzie się w czwartek 3 grudnia o godz. 18 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W rozmowie, którą poprowadzi ks. prof. Łukasz Kamykowski, udział wezmą rabin Natan Levy (Londyn), imam Janusz Aleksandrowicz (Kruszyniany) oraz bp Grzegorz Ryś (Kraków).

Okazją do spotkania jest 50. rocznica ogłoszenia podczas Soboru Watykańskiego II deklaracji "Nostra Aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Temat debaty nawiązuje do Jubileuszu Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia w Kościele katolickim. "Miłosierdzie - napisał papież Franciszek w bulli ustanawiającej jubileusz - posiada wartość, która przekracza granice Kościoła. Pozwala nam ono wejść w relację z Judaizmem i z Islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga".

Niedawne tragiczne wydarzenia w Paryżu nadają rozmowie przedstawicieli trzech religii monoteistycznych niezwykle aktualny charakter.

Idea Dziedzińca Dialogu nawiązuje do planu świątyni jerozolimskiej, której dziedziniec był dostępny dla każdego, jako miejsce spotkań i rozmowy. W 2011 r. papież Benedykt XVI zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia takich miejsc dialogu, wzajemnego słuchania, doświadczenia wspólnoty i odkrycia wspólnych wartości. Pierwsza edycja Dziedzińca Dialogu w Krakowie odbyła się w czerwcu 2012 roku.

Organizatorami grudniowego spotkania są archidiecezja krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie oraz Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama