Poznański Kościół pomoże uchodźcom

dodane 01.12.2015 09:06

PAP |

Środki na wynajęcie mieszkania dla rodzin uchodźców i pomoc materialną zadeklarowały parafie archidiecezji poznańskiej. Archidiecezjalny Caritas rozesłał do proboszczów ankiety z pytaniem o możliwą pomoc dla osób, które mogłyby trafić do Polski.

Poznański Kościół pomoże uchodźcom   Łukasz Poznań Ostrów Tumski

Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Caritas ks. Mateusz Napierała, ankiety trafiły do wszystkich ok. 400 parafii w archidiecezji, odpowiedział co czwarty proboszcz.

"W jednym przypadku mamy deklarację lokalu, który może posłużyć uchodźcom do zamieszkania, inne parafie deklarują pomoc finansową; są w stanie pomóc w wynajęciu mieszkania i w opłacaniu go. Niektóre, mniejsze parafie informowały, że mogą zrobić jednorazową zbiórkę na pokrycie kosztów wynajęcia mieszkania" - podał ks. Napierała.

"Proboszczowie zwykle podawali, że nie dysponują obiektami, w których można zamieszkać - ewentualne lokale musiałyby być odpowiednio przystosowane. W takich przypadkach oczywiście taniej jest wynająć mieszkanie, a pieniądze zamiast na remont przeznaczyć na opłacenie wynajętego lokalu" - dodał.

Ks. Napierała powiedział, że w wielu przypadkach były deklaracje pomocy rzeczowej, finansowej, obietnice dotyczyły także pomocy w nauce języka polskiego oraz udzielenia opieki medycznej. Proboszczowie, którzy odpowiadali na ankiety nie zastrzegali, że pomoc parafii zostanie udzielona wyłącznie chrześcijanom.

Część parafii jeszcze przed rozesłaniem ankiet informowała o możliwości wsparcia finansowego dla rodzin uchodźców. "W takich sytuacjach nie dostawaliśmy ponownych deklaracji, bo ankieta dotyczyła głównie ewentualnej liczby i stanu lokali gotowych do udostępnienia uchodźcom" - wyjaśnił zastępca dyrektora Caritas.

Ks. Napierała podkreślił, że trudno mówić o konkretnej pomocy ze strony Kościoła w obecnej sytuacji, gdy wciąż nie wiadomo, czy i jak liczna grupa uchodźców trafi ostatecznie do Polski. Przypomniał, że Caritas Polska od lat intensywnie pomaga ofiarom konfliktów na Bliskim Wschodzie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DOBROCZYNNOŚĆ, KOŚCIÓŁ, UCHODŹCY

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Poznaniak 01.12.2015 23:33
Niezalogowany użytkownik

"Ks. Napierała podkreślił, że trudno mówić o konkretnej pomocy ze strony Kościoła w obecnej sytuacji, gdy wciąż nie wiadomo, czy i jak liczna grupa uchodźców trafi ostatecznie do Polski."

Po cóż w tej sytuacji było przeprowadzać ankietę? Szkoda cennego czasu Proboszczów, ks. Dyrektora i pracowników Caritas Archidiecezji Poznańskiej (musieli przecież opracować wyniki ankiety). 

Ankieta dla ankiety!


 

Plusów: 3 chrześcijanka 01.12.2015 17:48
Niezalogowany użytkownik A ilu przyjmie ks.Arcybiskup, bo tam jest sporo miejsca, no w i seminarium tyle wolnych pokoi z pewnością czeka na uchodźców...

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl