Awantura w Sejmie, opozycja blokuje obrady

dodane 02.12.2015 16:51

PAP |

Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Awantura w Sejmie, opozycja blokuje obrady   PAP/Jacek Turczyk Sejm RP

Punkt ten był sporny w rozumieniu regulaminu Sejmu. Stąd potrzebne było głosowanie. Jak przypomniał marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), zgodnie z regulaminem głosowanie nie jest poprzedzone debatą ani zadawaniem pytań.

Wcześniej klub PO wnioskował o odroczenie posiedzenia Sejmu oraz o odesłanie wniosku ws. wyboru sędziów TK z powrotem do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wniosku o odroczenie marszałek nie poddał pod głosowanie wyjaśniając, że nieco wcześniej podobny wniosek został już odrzucony.

Z kolei wniosek o ponowne odesłanie do komisji sprawy wyboru sędziów TK Sejm odrzucił w głosowaniu. Kandydatów do TK zgłosiło tylko PiS. Są to Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński, Henryk Cioch, Piotr Pszczółkowski i Lech Morawski.

Po tym gdy marszałek przeszedł do punktu dot. wyboru sędziów, posłowie opozycji zaczęli wyrażać głośny sprzeciw, posłanka PO Agnieszka Pomaska weszła na mównicę zapowiadając wniosek formalny.

Marek Kuchciński (PiS) nie dopuścił do zgłaszania wniosków formalnych, bo - jak uzasadniał - posłowie nadużywają tej możliwości. Posłowie opozycji zaczęli uderzać w pulpity i tupać. W końcu Kuchciński ogłosił pięciominutową przerwę w obradach i zwołał Konwent Seniorów. Opozycja skandowała "konstytucja, konstytucja".

W trakcie przerwy posłowie opozycji nadal skandowali: "konstytucja, konstytucja", "precz z komuną". Posłanka PO Henryka Krzywonos-Strycharska trzymając egzemplarz konstytucji krzyczała, że "jest jej wstyd za taki Sejm". "Kiedyś za taką konstytucję byście życie oddali" - wołała w stronę posłów PiS.

Kolejni posłowie wchodząc na mównicę pod pretekstem wniosków formalnych przedstawiali swoje stanowiska w wypowiedziach nie spełniających kryteriów wniosku formalnego.

Poseł niezrzeszony Janusz Sanocki przypomniał, że to posłowie PO zerwali dyskusję w sprawie TK podczas posiedzenia jednej z sejmowych komisji.

Po trzech godzinach bardzo burzliwej dyskusji wszyscy kandydaci zgłoszeni przez PiS zostali wybrani przez Sejm na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRAWO, SEJM, SĄDOWNICTWO, TK

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 velario 03.12.2015 12:27
To PiS złamał Konstytucję, co przyznał nawet wywodzący się z tej partii Marszałek Senatu:

"Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) ocenił, że prezydent - odbierając w czwartek ślubowanie od sędziów TK - podjął bardzo dobrą decyzję. "Prezydent powinien to zrobić i zrobił, to co zrobił, dlaczego miał czekać?" - pytał. Jak dodał, "sędziami TK są ci, którzy zostali wybrani w środę". Pytany na jakiej podstawie Sejm wybrał w środę pięciu sędziów TK, Karczewski powiedział: "NA PODSTAWIE REGULAMINU SEJMU"./sic!/
żródło: http://www.rp.pl/Kraj/151209804-Miedzy-dobra-decyzja-a-zlamaniem-konstytucji.html
Plusów: 0 Gość 02.12.2015 21:56
Niezalogowany użytkownik Chciałbym zwrócić uwagę, że nawet jeśli PO złamało konstytucje uchwalając ustawę zezwalającą na wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego to PiS-owi jeśli są "tymi dobrymi" nie wolno było myśleć o złamaniu Konstytucji. Wobec tego jeśli są wątpliwości co do zgodności z Konstytucją obu ustaw i tej PiS-u i tej PO należało się wstrzymać z wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego do czasu prawomocnego wyroku Trybunału Konstytucjnego.
Plusów: 0 yks 02.12.2015 19:34
Niezalogowany użytkownik I tak trzymać!
Plusów: 0 max 02.12.2015 17:45
Niezalogowany użytkownik Prof. Nowak: Obóz "właścicieli" III RP reaguje w sposób histeryczny i lekceważy demokrację. "Garstka nieprzytomnych od pychy ludzi przeżywa prawdziwą traumę".

http://wpolityce.pl/polityka/273790-prof-nowak-oboz-wlascicieli-iii-rp-reaguje-w-sposob-histeryczny-i-lekcewazy-demokracje-garstka-nieprzytomnych-od-pychy-ludzi-przezywa-prawdziwa-traume-nasz-wywiad

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl