Nowi sędziowie TK zaprzysiężeni, ale nie wszyscy

dodane 03.12.2015 07:47

wt /PAP

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta. Ślubowanie od piątego nowo wybranego sędziego, Julii Przyłębskiej, prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Nowi sędziowie TK zaprzysiężeni, ale nie wszyscy   Jakub Szymczuk /Foto Gość Prezydent Andrzej Duda

Ślubowanie złożyli: Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

"Zachowana została ciągłość pracy Trybunału" - powiedział prezydent Duda, podkreślając równocześnie wagę pluralistycznego charakteru TK.

"Do ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego doszło po północy, w najszybszym możliwym terminie. Istota szybkiego zaprzysiężenia sędziów polegała na tym, by Trybunał mógł obradować w pełnym składzie" - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w TVN24.

Ślubowania nie złożyła wybrana także w środę Julia Przyłębska. Prezydent odbierze od niej ślubowania upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w TK.

Kadencja trzech sędziów TK wygasła 6 listopada, jednego - 2 grudnia, a kadencja piątego sędziego wygasa 8 grudnia.

Nowi sędziowie zostali wybrani przez Sejm w środę po południu, przy silnym sprzeciwie opozycji, głównie PO, Nowoczesnej i PSL. Również klub KUKIZ'15, który poparł wcześniej projekt anulowania poprzedniej zmiany ustawy o TK wprowadzonej przez PO-PSL, w środę sprzeciwił się trybowi pospiesznego wyboru nowych sędziów, bez możliwości publicznej debaty nad kandydaturami.

Wszystko wskazuje na to, że pośpiech PiS i prezydenta wynika z wyznaczonego na czwartek rano terminu rozprawy TK ws. orzeczenia o zgodności lub jej braku z Konstytucją czerwcowej ustawy PO-PSL o Trybunale. W rozprawie orzekać będzie 5-cio osobowy skład sędziowski, w którym nie znajdą się  sędziowie zaangażowani w tworzenie tej ustawy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRAWO, PREZYDENT, SĄDOWNICTWO, TK

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Dubliner 07.12.2015 19:17
Niezalogowany użytkownik O tak zwanej niezawistnej wladzy PIS pisza najwieksze gazety opiniotworcze na zachodzie(nie ze tylko niemieckie)

poczytajcie sobie!: jak nie umiecie przetlumacze PIS to skadal i nierzad

JAK TAK MA WYGLADAC ta nowa zmiana ,gdzie w spolkach skarbu panstwa wsadza sie ludzi nawet nie majacych szanse na rynku pracy na pozycje jakakolwiek menagera (brak kwalifikacji, doswiadczenia,edukacji) to ja dziekuje!

http://www.economist.com/news/europe/21679494-two-weeks-polands-new-government-making-europe-nervous-return-awkward-squad

http://www.economist.com/news/leaders/21679470-new-government-poland-has-made-awful-start-europes-new-headache

https://www.washingtonpost.com/opinions/polands-disturbing-tilt-to-the-right/2015/11/29/480341e0-952a-11e5-8aa0-5d0946560a97_story.html

http://www.dw.com/pl/berliner-zeitung-polska-i-węgry-gorsze-od-państwa-islamskiego/a-18884996
Plusów: 0 qwera 06.12.2015 09:08
Niezalogowany użytkownik Nowy Sejm ma tyle spraw do załatwienie, że obrady przeciągają się do późnych godzin wieczornych. Pierwszy przykład to obrady Sejmu na którym było expose nowego premiera, debata i votum zaufania dla rządu to trwały do godziny 23.,00. To dowód że Sejm ciężko pracuje, bo ma za zadanie dokonanie ważnych zmian w Kraju.
Plusów: 1 Renata 03.12.2015 22:44
Niezalogowany użytkownik Różnica jest ZASADNICZA - czy na straży konstytucji będą stali niezawiśli profesjonalisci czy też służący jednej partii typy, które potrafiły pisać na swoich blogach, że minister z PO powienien cytuję "spie...ć" To jest niezależny sędzia ?? Wiadomo że służy tylko jedenj partii, a jego poziom moralny jest wątpliwy. Taki NIE bedzie bronił KONSTYTUCJI RZECZPOSPOLITEJ tylko przyklasnie kazdemu zamachowi na Ustawę Zasadniczą. Nie wiem, czy wystarczająco wyjaśniłam. PO nie wystawiało na sędziów osób podejrzanych, zazngażowanych politycznie.
Plusów: 4 jur 03.12.2015 16:35
Niezalogowany użytkownik Zamiast "Dziennika Ustaw" powinno się wydawać "Nocnik Ustaw"

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl