107,6 FM

Kajak Wojtyły w Muzeum Sportu i Turystyki

Kajak używany przez Karola Wojtyłę, grot oszczepu pochodzący ze starożytnej Olimpii czy stoper Janusza Kusocińskiego to najcenniejsze eksponaty warszawskiego Muzeum Sportu i Turystyki.

- Mamy na stanie 53 tys. eksponatów. Są to muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, puchary, odznaki monety, sztandary, flagi, proporce, stroje i sprzęt, dzieła sztuki - rzeźby, malarstwo, grafika, a także zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, ponad 15 tys. fotografii, 16 tys. książek, dwa tysiące dokumentów i archiwaliów. Kolekcję uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa - wyjaśnia Tomasz Jagodziński, dyrektor placówki.

Wśród najważniejszych eksponatów prezentowanych w muzeum, które powstało w 1952 roku, jest grot oszczepu pochodzący z Olimpii, datowany na VIII-VII wiek p.n.e. Wykonany jest z brązu, ma długość 38 cm.

Cenne są także pierwsze polskie medale olimpijskie - srebrne zdobyte w 1924 roku w Paryżu przez drużynę kolarzy torowych w składzie: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange, Tomasz Stankiewicz. W zbiorach znajdują się medale trzech pierwszych zawodników - pozyskano je osobno, w latach 1955-84. Kolarze wywalczyli drugie miejsce w wyścigu drużynowym na dystansie 4000 m 31 lipca 1924 roku, ostatniego dnia igrzysk, w których biało-czerwoni debiutowali. W tym samym czasie rozgrywano jeździecką konkurencję skoku, w której po brązowy medal sięgnął Adam Królikiewicz.

Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszy się używany przez Karola Wojtyłę kajak turystyczny produkcji polskiej, pochodzący z okresu lat 50-60. XX wieku. W jego części dziobowej znajdował się maszt umożliwiający założenie żagla, w zestawie są również dwa składane wiosła drewniane. Kajak należał do Marka Wiadrowskiego, którego matka – Maria z Kaczorowskich Wiadrowska – była rodzoną siostrą matki Wojtyły. Przyszły papież użytkował go wielokrotnie podczas letnich spływów. W zbiorach muzeum znalazł się w roku 2000 dzięki rodzinie Wiadrowskich.

Uwagę zwraca też olimpijskie złoto Wojciecha Fortuny zdobyte w 1972 roku w konkursie skoków narciarskich na dużym obiekcie w Sapporo. Był to pierwszy - i do 2010 roku jedyny - złoty polski medal zimowych igrzysk. Do muzeum trafił w 2015 roku jako dar firmy OTCF. Ta zakupiła trofeum od samego zawodnika, który uzyskane 50 tys. dolarów przeznaczył na leczenie sportowców po wypadkach - amerykańskiego skoczka Nicolasa Fairalla i polskiej panczenistki Natalii Czerwonki.

Do grona innych najcenniejszych zbiorów należy również zbiór pamiątek Janusza Kusocińskiego, pierwszego polskiego męskiego mistrza olimpijskiego (Los Angeles 1932, 10 000 m). Na ekspozycji stałej znajdują się m.in.: dyplom za zwycięstwo na igrzyskach, plakieta, którą otrzymał wówczas w darze od Polonii amerykańskiej, stoper używany przez niego podczas treningów, a także przyznany pośmiertnie (2009) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ponadto biblioteka i archiwum fotograficzne przechowują liczne dokumenty oraz zdjęcia związane z Kusocińskim, przede wszystkim z okresu sportowej kariery. Wśród nich jest też zaświadczenie ze szpitala polowego o ranach, które „Kusy” odniósł we wrześniu 1939 roku w walkach na Czerniakowie w obronie Warszawy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama