Prevc i Freund najlepsi na treningach w Ga-Pa

Słoweniec Peter Prevc i Niemiec Severin Freund byli najlepsi w dwóch sesjach treningowych poprzedzających kwalifikacje do noworocznego, drugiego konkursu 64. Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Garmisch-Partenkirchen.

Zwycięzca pierwszego konkursu w Oberstdorfie Freund oddał skoki na odległość 133 m i 136,5 m. Z kolei przewodzący w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Prevc zanotował 134 m i 136 m.

W pierwszej serii z Polaków najlepszy był Maciej Kot, który ze skokiem 129 m uplasował się na ósmym miejscu. Dopiero 27. pozycję zajął Kamil Stoch (123,5 m). Pozostali podopieczni trenera Łukasza Kruczka zajęli odległe lokaty: Stefan Hula był 40., Dawid Kubacki 49., a Klemens Murańka 59. Warunki w drugiej serii często ulegały zmianie, a najlepiej z biało-czerwonych poradził sobie Kubacki - 130 m dało mu 16. pozycję.

Biało-czerwoni wciąż nie imponują dyspozycją. Najlepszy z nich w kwalifikacjach był Hula, który oddał skok na odległość 129 m i to dało mu 18. miejsce. Najstarszy polski kadrowicz w pierwszej serii piątkowego turnieju zmierzy się ze Stochem. Dwukrotny złoty medalista z Soczi jest daleki od swojej olimpijskiej formy, bo w kwalifikacjach zajął dopiero 33. miejsce (119,5 m).

121 m dało Maciejowi Kotowi 24. miejsce i o awans do drugiej serii Polak będzie rywalizował z Niemcem Michaelem Neumayerem.

Do piątkowego turnieju zakwalifikował się również Kubacki, który w kadrze zastąpił Piotra Żyłę. 25-letni skoczek osiągnął 117 m (40. miejsce) i w pierwszej serii będzie rywalizował w parze z Austriakiem Manuelem Fettnerem.

Podobnie jak w Oberstdorfie, do konkursu w Garmisch-Partenkirchen nie zakwalifikował się Klemens Murańka.

Pasjonująco zapowiada się walka lidera klasyfikacji Pucharu Świata Prevca z triumfatorem turnieju w Oberstdorfie Freundem. Tworzą oni ostatnią parę pierwszej serii.

W piątek seria próbna rozpocznie się o godz. 12.30, a pierwsza seria konkursowa zaplanowana jest na 14.30.