Kiedy zastrzeżone akta trafią do IPN

dodane 04.01.2016 09:00

jad /Ministerstwo Obrony Narodowej

MON: prace trwają, termin ich zakończenia jest trudny do określenia.

Kiedy zastrzeżone akta trafią do IPN   Henryk Przondziono /Foto Gość Zbiory IPN

Na stronach MON pojawił się komunikat dotyczący planowanego przekazania akt ze zbioru zastrzeżonego do Instytutu Pamięci Narodowej. Rzecznik resortu - Bartłomiej Misiewicz - pisze, że prace trwają. Termin natomiast jest obecnie trudny do określenia.

Jak przypomina rzecznik, w 2007 roku ówczesny szef MON Antoni Macierewicz już część tych akt przekazał IPN-owi. Jednak po zmianie władzy znów zostały one przejęte przez MON. "Celem przekazania do IPN akt ze zbioru zastrzeżonego jest umożliwienie badaczom i historykom przekazywania prawdy o najnowszej historii Polski" - przekonuje MON.

Rzecznik dodaje, że "Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma żadnej wiedzy na temat analogicznych prac podejmowanych przez cywilne służby specjalne".

2 stycznia serwis informacyjny "Rzeczpospolitej" rp.pl podał informację, że przekazanie akt nastąpi na przełomie stycznia i lutego. Jak podaje serwis, szef MON zapoznał się z zawartością zbioru zastrzeżonego (tzw. "zetki") już w 2007 roku. Przyznał wtedy, że dalsze utrzymywanie tajności tych dokumentów nie jest niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Jak podkreślał, dalsze utajnianie tych akt tworzy fikcyjną elitę ludzi w służbach specjalnych, bankowości, mediach i jeszcze niedawno w polityce - napisano w rp.pl.

Polecamy komentarz:

«« | « | 1 | » | »»

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl