107,6 FM

Groby chrześcijan sprofanowane

Delegacja przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich i muzułmańskich odwiedziła w niedzielę 10 stycznia chrześcijański cmentarz w Kirkuku, gdzie 23 grudnia zostały uszkodzone liczne groby i nagrobki.

Jak poinformowała watykańska agencja Fides, w skład delegacji weszli m.in. chaldejski arcybiskup Kirkuku, Yousif Thoma Mirkis oraz liczna grupa księży a także członkowie „Ligi Chaldejskiej“. Na znak solidarności z chrześcijanami, dołączyli do nich także przedstawiciele wyznaniowej wspólnoty muzułmańskiej, wśród nich imam jednego z największych meczetów Kirkuku, szejk Ahmad Hamid Amin.

Wszyscy zgodnie potępili profanację grobów jako „czyn sekciarski“. Oświadczyli, że miało to na celu podważyć pokojowe współżycie różnych grup etnicznych i wspólnot religijnych w Kirkuku. Zwłaszcza przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej podkreślili, że wspólny sprzeciw wobec takich prowokacji jest niezwykle ważny.

Według informacyjnego portalu „ankawa.com“, szyicki duchowny i polityk Muqtada al-Sadr zażądał także bezwarunkowego zwrotu mieszkań i innych nieruchomości, nielegalnie odebranych chrześcijańskim właścicielom w Kirkuku i innych miastach. Stanowisko al-Sadra poparła chaldejska polityk Pascle Esho Warda, w pierwszym rządzie tymczasowym po obaleniu reżimu Saddama Husseina była ministrem ds. migracji i uchodźców. Jednocześnie – jak poinformował portal „ankawa.com“ - iracka polityk zaapelowała do wszystkich obywateli Iraku o wsparcie dla procesu przywracania praw chrześcijańskich właścicieli zgodnie z propozycją Muqtada al-Sadra.

Nielegalne wywłaszczanie mieszkań i nieruchomości należących do chrześcijan było możliwe zwłaszcza dzięki skorumpowanym urzędnikom państwowym, współpracującym z oszustami. Tego rodzaju przypadki dramatycznie nasiliły się po masowej ucieczce chrześcijan z Iraku. Od dawna parlamentarzyści i biskupi apelują do władz o walkę z nielegalnym przejmowaniem mieszkań i nieruchomości chrześcijańskich właścicieli.

Muqtada al-Sadr jest czołową postacią ruchu, skupiającego już co najmniej 30 parlamentarzystów irackich. Założył on tzw. „armię Mahdiego“, której celem było wypędzenie z Iraku Amerykanów i ich sojuszników. Grupa została rozwiązana w 2008 roku.

« 1 »
 • Adam2
  13.01.2016 18:56
  No tak.Faktycznie.Trzeba koniecznie naprawić i dalej dbać.To nasi Bracia w Wierze.

  W 1939 roku Rosjanie- Chrześcijanie sprofanowali,/rozbili, przewrócili,podeptali/ groby polskich żołnierzy na cmentarzu w Jaźnie , pow. Dzisna, woj.Wilno.

  Teraz to Białoruś. Nagrobki leżą nadal porozbijane, zdewastowane.Dobrze,że miejscowe władze Ich nie usunęły i że usuwają krzaki oraz trawy.

  Minęło ponad 80 lat, nic się nie zmienia.Polskie władze o tym wiedzą, Białoruskie też.Wszyscy Chrześcijanie.

  Od 1995 roku nasze władze nękane są żądaniami o przywrócenie temu cmentarzykowi należnej czci i stanu.Do dzisiaj nie dają nawet odpowiedzi na wysyłane prośby.

  W tym czasie podobny cmentarzyk, z tego samego okresy , ale żołnierzy czerwonej armii, w Ossowie jest pięknie odnowiony.Za nasze pieniądze.

  I to Chrześcijanie, i to Chrześcijanie.

  Myślę, że ktoś z obecnych władz może ten post odczyta i pochyli się nad grobami ludzi, Chrześcijan,którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć dzisiaj.

  Pozostaję z goryczą i Nadzieją.
  KRESOWIANIN
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama