Bitwa pod Grunwaldem się opóźni

dodane 02.02.2016 13:59

PAP |

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę 16 lipca - poinformowało we wtorek grunwaldzkie muzeum. Imprezy towarzyszące wydarzeniu, m.in. turnieje rycerskie, będą się odbywać już od środy.

Bitwa pod Grunwaldem się opóźni   Marek Piekara /foto gość Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem opublikowało we wtorek ramowy program tegorocznych obchodów Dni Grunwaldu. Wynika z niego, że inscenizacje rycerskich gier (m.in. turnieje szachowe), pokazy strzelania z łuków, czy turnieje rycerskie widzowie będą mogli oglądać na kilka dni przed bitwą. Samą inscenizację bitwy pod Grunwaldem zaplanowano na 16 lipca; rozpocznie się ona o godz. 15.

"Zawsze dobieramy datę inscenizacji w sobotę przypadającą jak najbliżej prawdziwego terminu bitwy" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Szymon Drej i dodał, że zaprezentowany we wtorek program nie jest jeszcze kompletny. "Na pewno dojdą do niego kolejne imprezy i wydarzenia. Datę bitwy podajemy, by zainteresowani mogli już sobie rezerwować czas na wizytę pod Grunwaldem" - dodał Drej.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, w której biorą udział rekonstruktorzy z kilku krajów świata, od wielu lat jest największą tego typu imprezą w kraju. Potyczki ubranych w historyczne stroje "rycerzy" ogląda kilkadziesiąt tysięcy widzów, którzy przyjeżdżają z całego kraju. To też największa plenerowa impreza, jaka odbywa się latem w woj. warmińsko-mazurskim.

Rekonstrukcji bitwy, która miała miejsce 15 lipca 1410 r. między wojskami zakonu krzyżackiego a połączonymi siłami polskimi i litewskimi, towarzyszy średniowieczny jarmark oraz wiele imprez, na których można "liznąć ducha średniowiecza", np. pokazy średniowiecznego tańca, turnieje rycerskie, czy pokazy łucznicze. Imprezy pod Grunwaldem są bezpłatne.(PAP)

jwo/ mhr/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GRUNWALD, HISTORIA, INSCENIZACJA, KULTURA, PAP, RÓŻNE