Papież zachęcił Polaków do przebaczania

dodane 03.02.2016 11:13

KAI |

Franciszek: Sprawiedliwość Boga to Jego przebaczenie.

Papież zachęcił Polaków do przebaczania   GIORGIO ONORATI /PAP/EPA Papież Franciszek

Do kształtowania w sobie zdolności do przyjęcia Bożego przebaczenia i umiejętności przebaczania innym zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie witam pielgrzymów polskich. Sprawiedliwość Boga to Jego przebaczenie. A my, jako dzieci tego dobrego Ojca, jesteśmy wezwani, aby przyjąć Boże przebaczenie i do przebaczenia z kolei naszym braciom. Módlmy się, aby Bóg nas do tego uzdolnił, abyśmy mogli się do Niego zwrócić z prośbą, żeby: „odpuścił nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” i abyśmy Go mogli nazywać w całej prawdzie „Ojcem naszym”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Pismo Święte przedstawia Boga jako nieskończone miłosierdzie, ale także jako doskonałą sprawiedliwość. Mogłoby się zdawać, że są to dwie rzeczywistości ze sobą sprzeczne. W istocie tak nie jest, ponieważ to właśnie miłosierdzie Boga urzeczywistnia prawdziwą sprawiedliwość.

Obok sprawiedliwości wyrównawczej, nakładającej karę na winnego, zgodnie z zasadą, że każdemu musi być dane to, co się jemu należy, istnieje inna, o której czytamy w Biblii. Nie odwołuje się ona do sądu, ale przewiduje, że ofiara zwróci się bezpośrednio do winnego, aby go zachęcić do nawrócenia, pomoże mu zrozumieć, że czyni zło, odwołując się do jego sumienia. Skruszony uznając, że wyrządził krzywdę, może się otworzyć na przebaczenie, jakie oferuje mu strona poszkodowana. W ten sposób należy rozwiązywać konflikty w rodzinach, w relacjach między małżonkami lub między rodzicami a dziećmi, gdzie poszkodowany miłuje winnego i pragnie ocalić relację, która go z nim łączy.

Oczywiście nie jest to łatwa droga, ale tylko w ten sposób sprawiedliwość może zatriumfować, ponieważ jeśli winny uznaje popełnione zło i postanawia, że nie będzie go czynił, wówczas nie ma już zła, a ten, który był niesprawiedliwy, staje się sprawiedliwy, bo otrzymał przebaczenie i zyskał pomoc, by odnaleźć drogę dobra. W ten sposób Bóg działa wobec nas grzeszników. Nieustannie oferuje nam swoje przebaczenie i pomaga nam je przyjąć oraz zdać sobie sprawę z naszego zła, abyśmy mogli się z niego wyzwolić. Bóg nie chce bowiem naszego potępienia, ale zbawienia.

W dzisiejszej audiencji wzięli udział między innymi pielgrzymi z parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem k. Warszawy, grupa nauczycieli Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej z Radomia oraz młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Gdańsku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AUDIENCJA, FRANCISZEK, MIŁOSIERDZIE

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 bez przebaczenia 04.02.2016 12:38
Niezalogowany użytkownik A co, jeśli winny nie uznaje popełnionego zła i nie postanawia, że nie będzie go dalej czynił, a trwa to ponad 20 lat? Winny nie widzi w sobie najmniejszej winy, zaś pokrzywdzony (ofiara) popadła już w kompletną ruinę psychiczną, a co za tym idzie i fizyczną? Ma związane ręce - ból jest tak wielki, że od lat już tylko modli się o szybki koniec, w nadziei na lepsze życie na "tamtym" świecie?
Plusów: 0 Edek Zapiekłys 03.02.2016 21:21
Niezalogowany użytkownik A czegóż właściwie innego się Pani spodziewa?
Plusów: 3 Anna Panna 03.02.2016 17:48
Niezalogowany użytkownik Czy od tej pory integralną częścią każdej audiencji generalnej będą występy cyrkowe?
Plusów: 1 trup 03.02.2016 16:01
Niezalogowany użytkownik modlitwa muzulman w mekce ( "O Allah! Zgnieć niewiernych chrześcijan i haniebnych żydów, niewiernych zdrajców; powal ich swoim gniewem, uczyń ich żywoty zakładnikami nędzy, zarzuć je nieustającą rozpaczą, bezlitosnym bólem i nieprzemijającą chorobą; napełnij je smutkiem i bólem i niech dokonują żywota w upokorzeniu i ucisku; Obłóż swymi mękami i karami chrześcijan niewiernych i haniebnych żydów. Oto nasze błaganie. Allah, daj nam, o co prosimy." ) - takie cóś o miłosierdziu i przebaczeniu .pozdrawiam .

wszystkie komentarze >