107,6 FM

Protesty przed Pałacem Prezydenckim

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w piątek trwał protest przeciw wchodzącym w życie 7 lutego zapisom nowelizacji ustawy o policji i ustaw dot. uprawnień służb specjalnych.. Wieczorem delegacja protestujących została zaproszona na rozmowy do pałacu.

Protest, zorganizowany przez Amnesty International i Fundację Panoptykon, rozpoczął się o godz. 12, miał potrwać do północy. Uczestnicy akcji mieli transparenty m.in. z napisami "Władzo wyloguj się z mojego prywatnego życia". Część protestujących założyła maski z podobizną koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. W akcji uczestniczyło ok. 100 osób.

Ok. godz. 19 przedstawiciele protestujących zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, gdzie rozmawiali z prezydentem Andrzejem Dudą i szefową prezydenckiej kancelarii Małgorzatą Sadurską.

Szefowa AI Polska Draginja Nadażdin powiedziała PAP po rozmowach, że prezydent Andrzej Duda tłumaczył, że podpisał nowe prawo z uwagi na "wymogi czasowe - ustawa musiała wejść w życie 7 lutego". "Prezydent wyraził swoją świadomość, że to nie jest doskonała ustawa" - powiedziała dyrektorka AI. Jak zapewniła, prezydent obiecał, że będzie otwarty na dialog. "Dostaliśmy deklarację, że ze strony pana prezydenta jest gotowość do rozmowy z obywatelami" - dodała.

Protest ma trwać 12 godzin; to nawiązanie do 12. artykułu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który mówi o prawie do prywatności - wyjaśniała Draginja Nadażdin.

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon oceniła, że podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw zmierza do niekontrolowanej inwigilacji obywateli przez służby państwowe.

"Nowa ustawa daje policji, ABW, CBA czy Straży Granicznej prawo do inwigilowania obywateli. Naszym zdaniem nowe prawo przyznaje służbom zbyt szerokie uprawnienia. To powoduje, że każdy z nas może znaleźć się na celowniku służb" - powiedziała PAP Szymielewicz.

Jak mówiła, nowe przepisy pozwolą też na śledzenie osób w sieci i ich kontaktów. "Na to nie ma zgody. Prawo do prywatności jest prawem konstytucyjnym, prawem fundamentalnym. To władza musi się tłumaczyć, jeśli chce nas inwigilować, a ta władza tego nie tłumaczy, tylko to robi, jakby to było jej prawem fundamentalnym" - dodała przedstawicielka fundacji.

Szymielewicz zgodziła się, że władze i służby mogą mieć tego typu uprawnienia, ale muszą podlegać one ścisłej kontroli przez sądy. "Tutaj takiej kontroli nie będzie. Będą tylko sprawozdania, jakie służby co pół roku będą wysyłać do sądu okręgowego, który będzie mógł, a nie musiał przejrzeć te sprawozdania i poszukać tam jakichś podejrzanych zapytań" - powiedziała.

Szefowa AI dodała, że ma nadzieję, iż ten protest "obudzi świadomość społeczną". Przypomniała, że nowe prawo ma być zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego. "Po drugie, ta ustawa w takim kształcie może być również zaskarżona do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu" - zaznaczyła.

Zastępca przewodniczącego sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Suski (PiS) tłumaczył w rozmowie z PAP, że ustawa "przedłuża funkcjonowanie przepisów, które już funkcjonowały", a nawet "przewiduje ograniczenia, których poprzednio nie było, chociażby długość przechowywania danych - gdy nie potwierdzi się podejrzenie, to (dane - PAP) mają być zniszczone Zdaniem Suskiego, zarzuty formułowane przez protestujących nie mają "nic wspólnego z rzeczywistością".

"Ta ustawa tak naprawdę zwiększa prawa obywatelskie w stosunku do obowiązującego poprzednio (prawa)" - ocenił poseł PiS.

Jego zdaniem protestujący "to te same środowiska, które nie potrafią zaakceptować tego, że Platforma przegrała wybory". "Będą protestować tak, jak założyli, aż do obalenia obecnej władzy" - dodał.

Podpisana przez prezydenta nowela m.in. ustawy o policji jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał za niekonstytucyjne część zasad dot. pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Nowela przewiduje, że kontrola operacyjna - po uprzedniej zgodzie sądu - ma polegać m.in. na podsłuchu, podglądzie osób w środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne, kontroli korespondencji, w tym elektronicznej.

Nowelizację przygotowaną przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia. Prezydent podpisał ją 3 lutego.

« 1 »
 • Maluczki
  06.02.2016 11:30
  "To powoduje, że każdy z nas może znaleźć się na celowniku służb" - powiedziała PAP Szymielewicz."

  Ahaaa! Już wiem o co im chodzi!
  No przecież nie wolno służbom mieć na celowniku tuskowego towarzystwa. To tylko tuskowcom wolno podsłuchiwać kogo chcą i ile chcą!
  Poza tym: Czy prezydent Duda będzie przyjmował wszystkich protestujących? Bo jak jednych przyjął, to nie może teraz innym odmawiać, bo to będzie dyskryminacja. Tuskowców nie powinno się przyjmować wcale, bo oni też nikogo nie przyjmowali. Rolnicy pół roku protestowali i nikt ich nie przyjmował!
  doceń 1
 • TAAAK
  06.02.2016 11:58
  Jak zwykle ci co mają DUŻO za uszami krzyczą. Przez 8 lat afer , bezprawia i bezkarności nie krzyczeli.Gdzie byli? -przy korycie...
  doceń 2
 • o co chodzi
  06.02.2016 12:05
  Stan wojenny !? " Rozmowa kontrolowana ... Rozmowa kontrolowana... Rozmowa kontrolowana...
  doceń 4
 • Król Dawid
  06.02.2016 14:06
  To pracownicy służb powinni wiedzieć co jest moralne, a co nie. Jeżeli działają niemoralnie to powinni się liczyć z konsekwencjami. Jeżeli bronią systemu władzy też.

  Np. podprowadzanie kogoś jest nie tylko nieetyczne, ale przede wszystkim jest to tortura psychiczna w rozumieniu prawa międzynarodowego.

  Prowokacja jeżeli nie jest stwarzaniem warunków uczestnictwa w potencjalnym przestępstwie i nagrywanie akcji też jest niezgodne z prawem moralnym.

  Po następne, nazywanie morderców i zbrodniarzy profesorami też jest niezgodne z prawem moralnym.

  Po czwarte, bycie Bednarzem też jest niezgodne z prawem moralnym.

  Po piąte, bycie w PO, policji i ABW oraz bycie konfidentem na warunkach ustalonych przez komunistów też jest niezgodne z prawem moralnym.

  Po szóste, brak dekomunizacji jest niezgodny z prawem moralnym.

  Po siódme, nie wykonywanie swoich obowiązków jest niezgodne z prawem moralnym.

  Po ósme, ustanowienie własnej inteligencji w celu indoktrynacji społeczeństwa przez system komunistyczny też jest niezgodne z prawem moralnym.

  Tylko czyste i dobre intencje są zgodne z prawem moralnym.

  A czystą i dobrą intencją przynajmniej do wyboru PiS było przeprowadzenie klinczu układów PO w celu ich rozbicia. Pan Bóg wobec przebiegłych jest przebiegły, więc każdy z nas też może.

  No i niezgodne z prawem moralnym jest brak poczucia humoru. Szczególnie czarnego jak ziemia, bo takie musiałem się nasłuchać przez te wszystkie lata.

  Skoro twierdzą, że się nie wycofają i nie rozbiją układów to rozbicie ich jest obowiązkiem rządu.

  Precz z komuną!

  Bycie człowiekiem zależy od tego czy człowiek nie kieruje się instynktem tylko logiką i abstrakcyjnym myśleniem. Pozdrawiam wszystkie czerwone zwierzęta i matki genderystki.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama