Dziś Środa Popielcowa - rozpoczynamy Wielki Post

dodane 01.03.2017 06:45

Stefan Sękowski /wt

W Kościele zaczyna się liturgiczny okres Wielkiego Postu. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!

Dziś Środa Popielcowa - rozpoczynamy Wielki Post   Henryk Przondziono /Foto Gość Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post

W 2017 r. Wielki Post rozpoczyna się wyjątkowo późno - Środa Popielcowa przypada 1 marca. Choć dzień ten nie jest świętem nakazanym, warto tego dnia uczestniczyć w Mszy Świętej. Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa: "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Historia tego obrzędu sięga VIII wieku.

Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta). Środa Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy Wielki Post, który skończy się w Wielki Czwartek. Tego dnia wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna liturgiczny okres Triduum Paschalnego.

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LITURGIA, WIELKI POST, ŚRODA POPIELCOWA

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Rocznik59 03.03.2017 08:07
Niezalogowany użytkownik Skoro Wielki Post ma 40 dni, to kończy się w Wielką Sobotę, a nie w Wielki Czwartek... Licząc 6 tygodni od Środy Popielcowej po 6 dni (niedziela nie wlicza się do Wielkiego Postu) co daje 36 dni oraz środę, czwartek, piątek i sobotę w Wielkim Tygodniu to daje łącznie 40 dni...Chrystus zmartwychwstał dopiero w nocy z soboty na niedzielę (co według żydowskiego sposobu liczenia dni to już niedziela - liczy się od zmroku do zmroku)...
Plusów: 0 Gość 01.03.2017 23:57
Niezalogowany użytkownik Blad autora. Wielki Post trwa od Srody Popielcowej do Wielkiej Soboty, co z wylaczeniem niedziel (nie sa dniami postnymi), daje dokladnie 40 dni.
Plusów: 1 Gość 01.03.2017 11:36
Niezalogowany użytkownik Wezwanie Boga w Środę Popielcową [1884r]


Spojrzyj na nas o Panie, okiem pełnym litościi zmiłuj się nad nami albowiem wielceśmy zgrzeszyli.
Wspomnij Panie, na przygody, jakie nas spotkały: zgrzeszyliśmy, jak ojcowie nasi, pełni jesteśmy nieprawości, grzechy nasze są liczniejsze od włosów na głowach naszych.
Na widok nędzy naszej zasmuciliśmy się bardzo i przelękliśmy się nieszczęść gotowych spaść na grzesznika; zguba nasza zdaje się być nieodzowną, a nikt nie spieszy ku wspomożeniu naszemu: bojaźń śmierci napełnia duszę naszą.
Nic odrzucaj Panie, serca skruszonego i upokorzonego; wśród płaczu i postu zanosimy do Ciebie modły nasze,ofiarujemy Tobie jałmużny, które dla chwały Imienia Twego, rozdaliśmy ubogim, nędzę cierpiącym i niech ta jałmużna blaga Cię za nami.
Do Ciebie się uciekamy, Panie, albowiem przebaczenia nie odmawiasz tym, którzy o nie szczerze Cię proszą.
Do Ciebie się uciekamy, Panie i Boże nasz, albowiem Ty Sam wołasz lud swój, Ty go wybawisz z pod jarzma niewoli grzechowej, Ty go odkupisz: zmyj nieprawości jego we własnej Krwi Twojej, a z prochu i popiołu, w który się obróci po śmierci, utworzysz ciało chwalebne i połączysz je z duszą niezkazitelną na wieki wieków.
P. Panie, wysłuchaj modlitwy moje, a wołanie moje niech do Ciebie przyjdzie.
L. Nie odrzucaj łez moich.
módlmy się:
O Boże, który grzechami bywasz obrażony a pokuta przebłagany! przyjmij pokorne modły, jakie lud twój upadając przed Majestatem Twym Boskim ofiaruje Tobie a karanie, któreśmy na się przez grzechy ściągnęli, racz miłościwy Panie, od nas, sług Twoich, odwrócić.
Amen

Więcej modlitw tutaj: http://wielkipostpokutainawrocenie.blogspot.com/2011/04/wielki-post-2011.html
Plusów: 1 Gość 01.03.2017 10:18
Niezalogowany użytkownik Moja śp Babcia, kiedy była już osobą leżącą, zawsze dawała mi swoją książeczkę do nabożeństwa i otrzymanym popiołem sama sobie posypywała głowę... Więc może to dla tych, którzy chcieliby przyjść a nie mogą?

wszystkie komentarze >

Reklama