107,6 FM

Sondaż: Na czele KUKIZ'15 przed PiS

Chodzi o grupę wyborców w wieku 18-24. Preferencje młodych wyborców to wyrok dla III RP?

W sondażu przeprowadzonym na początku marca przez pracownię TNS Polska w wynikach ogólnych PiS zdobył aż 38 procentowe poparcie, mając niemal trzykrotną przewagę nad drugą Nowoczesną (13 proc.). Tuż za plecami partii Petru  była PO (12 proc.), a niewiele dalej ruch KUKIZ'15 (9 proc.).

Jednak patrząc w przyszłość warto brać pod uwagę wyniki badania na najmłodszej grupie wyborców. W segmencie osób w wieku 18-24 lata wybory wygrywa ruch KUKIZ'15 z wynikiem 24 punty procentowe. Tuż za kukizowcami, ale jednak na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość (21 proc.). PO (7 proc.) i Nowoczesna (6 proc.) choć osiągają wynik powyżej progu wyborczego, to w parlamencie młodych pełniliby rolę politycznego planktonu. 

Chociaż te wyniki sondażu odnoszą się jedynie do najmłodszej generacji dorosłych Polaków, to pokazują bardzo istotny trend - ludzie urodzeni po 1989 r., nie obarczeni doświadczeniem PRL, są rozczarowani III RP i warunkami życia, jakie stworzyli im politycy ostatniego ćwierćwiecza. Oczekują od rządzących odważnych zmian i reform - nie tylko kosmetycznych, ale systemowych - a politycy obozu PO-Nowoczesna-PSL nie są w stanie im tego zapewnić, gdyż stoją na straży skostniałego systemu. Te wyniki sondażowe są jakby potwierdzeniem obserwacji marszów KOD, na których bardzo niewielki procent uczestników stanowią ludzie młodzi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama