Dziś Poniedziałek Wielkanocny

dodane 28.03.2016 08:18

KAI |

Kościół świętuje dzisiaj Poniedziałek Wielkanocny. W tradycji ludowej dzień ten nazywany jest „lanym poniedziałkiem”, „dyngusem”, „śmigusem”, lub „śmigusem-dyngusem”.

Zapewne to „ochrzczony” stary, pogański zwyczaj, związany z topieniem marzanny, symbolu zimy. Radość z jej odejścia wyrażano przez oblewanie się wodą. Woda miała za zadanie oczyścić mieszkańców wiosek i miast z chorób i brudu, by mogli wejść w nowy okres wiosenny z czystym ciałem i duszą.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Dawniej w Poniedziałek Wielkanocny płatano sobie figle, bito się po nogach gałązkami wierzb i krzewów, organizowano odpusty i uroczyste wiece, a młodzi chłopcy czaili się w ukryciu na dziewczęta z wiadrami pełnymi wody. To głównie dla dziewcząt czynność ta była szczególnie ważna, bowiem każda pominięta panna, musiała pogodzić się z brakiem zainteresowania wśród chłopców oraz perspektywą staropanieństwa.

  Boston Public Library / CC 2.0

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LANY PONIEDZIAŁEK, ŚMIGUS, ŚMIGUS-DYNGUS

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 gut 29.03.2016 15:40
Niezalogowany użytkownik Wiola :) Proszę Cię bardzo - 2 Samuela 14;14, 2 Samuela 23;17, Psalm 68,10 - deszcz symbol - daru Prawa. I Ezechiela to o tym polewaniu się wzajemnym - tylko nie mogę znaleźć tego parametru w notatkach, gdzieś go mam tylko muszę trochę "po filować" - jak znajdę to Ci przyślę. :-)
Plusów: 0 wiola 29.03.2016 10:58
Niezalogowany użytkownik Podaj cytat tego fragmentu
Plusów: 1 gut 28.03.2016 17:34
Niezalogowany użytkownik Smingus dyngus to nie jest żaden ochrzczony pogański zwyczaj to staro testamentalna praktyka obyczajowa symbolizująca, że >polewanie się< znaczyło, że kończę ze starym człowiekiem a chcę być nowym człowiekiem to co pisał Św. Apostoł Paweł. Znajomość Pisma Świętego w - starego i nowego - to cała - znajomość Chrystusa.
Plusów: 0 Ziuta 28.03.2016 14:29
Niezalogowany użytkownik A ja jestem starą panną i nie rozpaczam z tego powodu :) pozdrawiam wszystkich i wszystkim dobrze życzę :)

wszystkie komentarze >