107,6 FM

Częstochowa dostanie pieniądze na ŚDM?

Częstochowscy radni zaapelowali do rządu o przyznanie miastu wsparcia finansowego w związku z wizytą papieża Franciszka, który w lipcu ma odwiedzić Jasną Górę. Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta Częstochowy przyjęła podczas czwartkowej sesji.

Uczestniczący w posiedzeniu rady senator PiS z Częstochowy Artur Warzocha jeszcze przed głosowaniem uspokajał, że wszelkie niezbędne środki na ten cel zostaną zapewnione.

Choć sam apel nie precyzuje, o jakie środki chodzi, według wcześniejszych szacunków podawanych przez lokalne władze na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury przed tym wydarzeniem potrzeba prawie 23 mln zł.

Jasna Góra jest jednym z kilku miejsc, które latem odwiedzi papież Franciszek przyjeżdżający do naszego kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży. 28 lipca odprawi w Częstochowie mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według szacunków służb kryzysowych, w samej uroczystości z udziałem papieża weźmie udział około pół miliona osób.

"Kraków, który jest gospodarzem ŚDM, otrzymał dodatkowe środki finansowe ze strony rządu w wysokości 80 mln zł, a cały budżet na organizację wyniesie 180 mln zł. Znacząca liczba pielgrzymów dotrze podczas wizyty papieża Franciszka również do Częstochowy, a to oznacza, że przewidywana liczba gości wyniesie kilkaset tysięcy osób" - napisali radni w uchwale. W uzasadnieniu dodali, że apel jest wyrazem troski i potrzeby wsparcia finansowego dla Częstochowy w związku z wizytą Franciszka.

Apel zostanie przesłany rządowi, a także przekazany przedstawicielom innych władz centralnych.

Senator Warzocha powiedział jeszcze przed głosowaniem, że zgodnie z zapewnieniami rządu pieniądze na organizację ŚDM są zabezpieczone w budżecie. Choć głównym dysponentem tych środków jest wojewoda małopolski (bo to Małopolskie jest głównym gospodarzem ŚDM), to jednak czerpać z nich będzie także Częstochowa. Władze tego miasta będą mogły zgłaszać wnioski za pośrednictwem wojewody śląskiego - przekonywał.

"Nie chcę wpływać ani namawiać państwa do tego, jak macie się zachowywać, broń Boże, w sprawie przyjęcia tej uchwały (...), chcę tylko ze swej strony zapewnić, po dyskusji, która miała miejsce w Senacie, że wszystkie środki zostaną zabezpieczone" - powiedział Warzocha.

Wiceprezydent Częstochowy Andrzej Szewiński akcentował, że ŚDM to olbrzymia impreza i szansa na promocję miasta i całego kraju, z drugiej strony - przypomniał - w ostatnim czasie zmieniło się środowisko bezpieczeństwa w Europie i trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. "Oczekujemy konkretnej odpowiedzi - ile tych środków zostanie zabezpieczonych na konkretne cele" - oświadczył.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślał, że chodzi o zabezpieczenie potrzeb służb, które będą zaangażowane w organizację uroczystości. "Gdybyśmy nawet zsumowali wszelkie rezerwy kryzysowe, czy inne (...) to nie są to kwoty wystarczające na godne i bezpieczne zorganizowanie tego, co nas czeka" - wskazał.

List w sprawie wsparcia finansowego Matyjaszczyk wysłał już kilka tygodni temu do szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy. Wskazał w nim, co należałoby zrobić przed ŚDM w mieście. Przedstawiciele rządu odwiedzili wcześniej Częstochowę, by zorientować się w sytuacji. Poinformowali też lokalne władze, że dysponentem środków na organizację wizyty papieża Franciszka w Częstochowie i innych wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w regionie będzie wojewoda śląski.

Jak przed kilkoma dniami informowało biuro prasowe wojewody śląskiego, obecnie trwają prace m.in. nad opracowaniem planu bezpieczeństwa, organizacji transportu publicznego oraz zabezpieczenia medycznego w związku z ŚDM. Pracują nad tym m.in. przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz przedstawiciele Kościoła. Szczegółowego planu wydatków jeszcze nie ma.

Lokalne władze przypominają, że Częstochowa ma wieloletnie doświadczenie w przyjmowaniu pątników, a podczas szczytów pielgrzymkowych do sanktuarium docierają setki tysięcy wiernych i co roku miasto z powodzeniem zapewnia im odpowiednie zaplecze. Jednak - jak przypominają - wizyta papieża jest wydarzeniem o szczególnej randze. Nie można też zapomnieć o całym kontekście międzynarodowym i standardach bezpieczeństwa, które zmieniły się w ostatnich latach - podkreślają.

Lokalne władze przypominają, że potrzeba pieniędzy na zapewnienie odpowiedniej liczby funkcjonariuszy, sprzętu i środków łączności, zabezpieczenie adekwatnego do liczby pielgrzymów zaplecza medycznego, sanitariatów, parkingów i komunikacji miejskiej, modernizację niektórych odcinków dróg, a także środki na telebimy, które staną na ulicach miasta.

Według wstępnych wyliczeń samorządu Częstochowy, na wszystkie te cele trzeba przeznaczyć ok. 22,5 mln zł, a gdyby zrealizować jeszcze budowę inteligentnego systemu monitoringu, oświetlenia i zarządzaniem bezpieczeństwem ruchu w mieście do tej kwoty doliczyć trzeba jeszcze ok. 10 mln zł.

Właśnie w Częstochowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. Na uroczystości z udziałem papieża Jana Pawła II przyjechało wówczas ok. 1,5 mln wiernych. Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedzał Jasną Górę aż sześciokrotnie. W 2006 roku wizytę w tym sanktuarium złożył jego następca - Benedykt XVI.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama