107,6 FM

Kościół na zamku w Malborku znów otwarty przejdź do galerii

Jedną z atrakcji towarzyszących otwarciu kościoła Najświętszej Maryi Panny jest piknik edukacyjny dla najmłodszych.

Odsłonięciem figury malborskiej Madonny w czwartkowy wieczór rozpoczęły się uroczystości związane z otwarciem kościoła Najświętszej Maryi Panny.

- Figura Najświętszej Maryi Panny dodała blasku zamkowi. Sądzę, że wiele osób dziś zdecydowało się przyjść zwiedzić zamek, bo przyciągnął ich jej blask - mówi Oliwia. - Madonna zachwyca każdego.

Na zamku w Malborku zakończyły się prace konserwatorskie i budowlane, które trwały w latach 2014-2016. Podjęte działania przywróciły wnętrzom kościoła Najświętszej Maryi Panny i kaplicy św. Anny należną rangę.

Wschodnia część kościoła NMP oraz znajdująca się w niszy figura Madonny z Dzieciątkiem zostały doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej.

Odbudowa kościoła - bez rekonstrukcji sklepień - odbyła się w latach 1964-1968. W latach 80. XX w. zrekonstruowano sklepienie kaplicy św. Anny z wykorzystaniem odzyskanego z gruzowiska detalu architektonicznego. W ciągu dwóch ostatnich lat m.in. odbudowano sklepienia w kościele NMP oraz sklepienia na dwóch kondygnacjach Wieży Kleszej, zrekonstruowano figurę Madonny z Dzieciątkiem.

Pierwsi turyści kościół NMP mogli zobaczyć w piątek 15 kwietnia. Jedną z atrakcji towarzyszących zakończeniu prac był piknik edukacyjny dla najmłodszych. - W czwartek wieczorem na wschodniej fasadzie zamku została odsłonięta Madonna. W związku z tym zorganizowaliśmy interaktywne zabawy dla dzieci - opowiada pani Agnieszka. - Najmłodsi mogą, według własnej konwencji, pomalować Madonnę z Dzieciątkiem. Chodzi nam o to, by dzieci nie tylko słuchały, ale i kreatywnie uczestniczyły w tych wydarzeniach - dodaje.

Piknik spodobał się dzieciom. Ania z Niną Madonnę malują rękoma. Jak twierdzą, w ten sposób można szybciej wypełnić tak dużą powierzchnię. 6-letnia Hela po raz pierwszy koloruje tak duży obrazek. Madonna spodobała jej się i nikt nie musiał jej namawiać, by wzięła farby i swoją wersję dzieła stworzyła.

W czasie pikniku dzieci mogą zrobić także własną mozaikę albo mural. Z atrakcji przygotowanych przez Muzeum Zamkowe w Malborku najmłodsi mogą korzystać do niedzieli.

Czytaj także:

Jezuici w krzyżackiej twierdzy tutaj

Powrót malborskiej Madonny tutaj

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama