Prezydent złożył życzenia Polakom za granicą

dodane 02.05.2016 10:50

PAP |

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek życzenia z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Dziękował rodakom m.in. za dbałość o to, aby w sercach młodych ludzi była obecna Polska, nasza wspólna Ojczyzna.

Prezydent złożył życzenia Polakom za granicą   Roman Koszowski /Foto Gość Prezydent Andrzej Duda i biało-czerwona

"Obchodzimy dzisiaj Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony w 2002 roku w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach" - napisał prezydent.

Jak zauważył, po raz pierwszy jako prezydent będzie towarzyszył Polonii w "radosnym świętowaniu". "Z tej okazji gorąco dziękuję moim rodakom, mieszkającym poza granicami kraju za zaangażowanie w pracę, która służy pielęgnowaniu postaw patriotycznych, zachowywaniu pamięci o polskiej historii, kulturze i tradycji" - zaznaczył Duda.

"Dziękuję za wychowywanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskich i europejskich wartości, za dbałość o to, aby w sercach młodych ludzi była obecna Polska - nasza wspólna Ojczyzna. Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą życzę wam, drodzy rodacy, aby łączące nas więzi stawały się jeszcze silniejsze, abyśmy miłość do Polski potrafili przekazywać następnym pokoleniom. Życzę wam osobistego powodzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności" - napisał prezydent.

Prezydent podpisał też pierwszą inicjatywę legislacyjną Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej. To nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Została opracowana, jak głosi komunikat na stronie internetowej prezydenta, jako odpowiedź na potrzeby Polonii i Polaków mieszkających za granicą.

Jak podkreślono, głównym celem projektu noweli "jest zrównoważenie uprawnień dzieci polskich i polonijnych uczących się poza granicami kraju (historii, geografii oraz języka polskiego) z uprawnieniami dzieci uczęszczających do szkół w Polsce, w zakresie ulg na publiczną komunikację kolejową i autobusową, wejścia do muzeów oraz parków narodowych".

W komunikacie przypomniano, że dotąd dokumentem uprawniającym do otrzymania ulgi była legitymacja szkolna, ale tylko legitymacja szkolna wydawana przez szkoły funkcjonujące na terytorium Polski lub prowadzone przez placówki dyplomatyczne. Ulgi nie obejmowały szkół, prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie i sekcje polskie organizowane przy szkołach międzynarodowych, nie wydających legitymacji szkolnych.

"Projekt przyznaje uczniom szkół społecznych, prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie i sekcje polskie organizowane przy szkołach międzynarodowych i zarejestrowanych w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą uprawnienia do ulg na przejazdy środkami komunikacji publicznej oraz uprawnienia do ulg w przypadku wejścia do muzeów i na teren parku narodowego w Polsce" - głosi komunikat.

Uprawnienia dotyczące ulg na przejazdy zostają przyznane również nauczycielom uczącym w tych szkołach.

"Wprowadzone zmiany mają za cel nagrodzenie tych uczniów, którzy podejmują trud zdobywania wiedzy o Ojczyźnie swoich przodków. Posiadanie przez dzieci polonijne za granicą dokumentu poświadczającego ich uprawnienia do ulg w Polsce ma walor edukacyjno-patriotyczny. Będzie to widoczny dokument potwierdzający ich więź z Polską" - czytamy w komunikacie.

Prezydent wręczył podczas uroczystości projekt marszałkowi Sejmu.

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".

Po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Polonii Świata z udziałem szefa gabinetu prezydenta Adama Kwiatkowskiego. Następnie Kwiatkowski w Pałacu Prezydenckim otworzy wystawę historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech. Planowane jest wystąpienie szefa gabinetu prezydenta.

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, OBCHODY, PAP, POLONIA, PREZYDENT

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 erna 03.05.2016 07:53
Niezalogowany użytkownik Awo, nie znajdzie się. PiS kupił hierarchów i nikt słowa nie piśnie. A za parę lat, niestety, będą zdziwieni,że kościoły opustoszeją. Młodych takie zachowania drażnią, a staruszkowie nie są wieczni. Niedawno usłyszałam w pracy od nastolatki,że "skoro polski Kościół tak się zachowuje, jak się zachowuje (i nie mam na myśli zarzucanej mu często pedofilii), to znaczy, że Boga nie ma, bo księża baliby się Go, gdyby był i zachowywaliby się inaczej". Dziewczynie chodziło o zachłanność i "robienie interesów na religii". Nie trzeba więc gender itp., aby młodych odepchnąć od Kościoła.
Plusów: 1 czytelnik_wierny 02.05.2016 19:05
Niezalogowany użytkownik Ale o ofiarach ukraińskiego nacjonalizmu, o potrzebie upamiętnienia ich mogił i jakiejś satysfakcji dla ich pozostałych przy życiu krewnych Pan Prezydent uporczywie milczy. Taki to wybiórczy patriotyzm.
Plusów: 1 Awa 02.05.2016 16:40
Do tej pory zmorą straszącą z ambon w polskich kościołach bywali politykujący księża. Od niedawna można zaobserwować tendencję odwrotną kiedy to politycy wygłaszają kazania podczas zgromadzeń religijnych. Oba pomysły są zgubne dla Kościoła.

Czy znajdzie się w tym kraju odważny Biskup, który zwróci uwagę Panu Prezydentowi i Panu Prezesowi, aby powstrzymali się od partyjnej propagandy podczas zgromadzeń liturgicznych i religijnych?
Plusów: 0 Awa 02.05.2016 16:40
O.Gużyński tak pisze o panu prezydencie

wszystkie komentarze >

Reklama