107,6 FM

Borusewicz: Towarzyszył nam w zmaganiach

Abp Tadeusz Gocłowski był duchownym, który towarzyszył nam, ludziom walczącym z totalitarną władzą, w naszych zmaganiach - podkreśla Bogdan Borusewicz, działacz opozycji z PRL, dziś senator RP.

Borusewicz, który z wielkim żalem przyjął informację o śmierci abp. Gocłowskiego, powiedział we wtorek PAP, że był on człowiekiem o olbrzymiej wiedzy, zarówno teologicznej, jak i filozoficznej oraz o olbrzymim doświadczeniu życiowym.

"Jako jeden z najważniejszych duchownych w Polsce, był też człowiekiem mającym bardzo dobry kontakt z każdym, kto takiego kontaktu potrzebował" - oświadczył wicemarszałek Senatu.

"Nie chował się za konfesjonałem; wychodził do ludzi" - podkreślił Borusewicz. "Był patriotą i bardzo mądrym człowiekiem" - dodał.

"Należał do tej części Episkopatu, która wspierała polskie przemiany" - powiedział Borusewicz. Zaznaczył, że "jednoznacznie wspierał naszą drogę do Unii Europejskiej".

"Abp Gocłowski był zarazem i realistą, i człowiekiem wizji; miał wizję Polski nowoczesnej i otwartej" - dodał Borusewicz. Według niego, zabierał on głos inaczej niż większość Episkopatu - podchodził bez strachu do spraw, które wywołują kontrowersje i nie ograniczał się do "obrony tego, co było".

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama