107,6 FM

Solidarni z Ekwadorem

- W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, niedziela będzie przeżywana jako dzień solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi w Ekawadorze - informuje episkopat Polski. Wsparcie dla poszkodowanych będzie można wyrazić przez modlitwę oraz ofiary składane do puszek.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwraca uwagę, że potrzebna jest zarówno modlitwa, jak i wsparcie osób poszkodowanych, w tym szczególnie pomoc dla cierpiących w szpitalach. W niedzielę podczas nabożeństw w kościołach w całej Polsce będą prowadzone zbiórki na rzecz ofiar kataklizmu.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił w rozmowie z PAP, że Polacy są narodem wrażliwym i solidarnym. Przypomniał jednocześnie, że niejednokrotnie sami doświadczaliśmy pomocy, chociażby podczas powodzi czy w trudnych czasach komunizmu. "Teraz wielu z nas może pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Ekwadorze, odpowiadając na apel Ojca Świętego Franciszka, aby pamiętać w modlitwie o poszkodowanych i wesprzeć ich materialnie, żeby mogli jak najszybciej powrócić do normalnego życia" - powiedział rzecznik KEP.

16 kwietnia Ekwador został dotknięty trzęsieniem ziemi o sile 7,8 stopni Richtera. Spowodowało ono 659 ofiar śmiertelnych i ponad 4,6 tys. rannych, wiele osób jest zaginionych a 2,5 tysiąca rannych. Ponad 25 tys. znajduje się w tymczasowych schroniskach. W dwumilionowej stolicy kraju są poważne zniszczenia, w państwie wprowadzono stan wyjątkowy.

"Trzęsienie ziemi miało miejsce, kiedy większość ludzi była w domu. Wiele osób jest wciąż uwięzionych. Oczekują ratunku" - mówił przewodniczący Caritas Ekwador ks. Walter Heras. "Ludzie stracili domy, firmy. Stracili wszystko. Caritas pomaga wypełnić tę pustkę. Liczymy na pomoc Kościoła. Jest wiele do zrobienia, jednocześnie dziękujemy wszystkim za odzew" - dodał. "Widzimy ludzi, którzy zostali ewakuowani z grożących zawaleniem domów. Śpiących na ulicach. Ludzie potrzebują namiotów i pontonów. Do niektórych dotkniętych kataklizmem obszarów nie można dotrzeć, ponieważ drogi są zniszczone" - relacjonowali pracownicy ekwadorskiej Caritas.

Caritas Ekwador zwrócił się z apelem o pomoc do międzynarodowej wspólnoty Caritas. Caritas Internationalis powołała zespół interwencyjny.

Odpowiadając na apel o pomoc, Caritas Polska natychmiastowo przekazała na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi 20 tys. euro oraz rozpoczęła zbiórkę środków na dalszą pomoc. Można się w nią włączyć, wysyłając SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z hasłem EKWADOR.

Zbiórka poprzez SMS prowadzona będzie do 18 maja.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama