107,6 FM

Ponad milion zebrano na "Bilet dla Brata"

Ponad milion zł zebrano już na projekt "Bilet dla brata", jednak by do Polski mogli przyjechać wszyscy chętni, potrzebne jest drugie tyle. Celem projektu jest opłacenie młodym z 13 krajów byłego Związku Radzieckiego pobytu na Światowych Dniach Młodzieży.

"Dofinansowanie w akcji +Bilet dla Brata+ obejmuje pokrycie pobytu w Krakowie od 26 do 31 lipca i wykupienie młodym pakietu A - wyżywienie, nocleg, ubezpieczenie, komunikacja oraz plecak pielgrzyma" - wyjaśnił zastępca dyrektora Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży, ks. Krzysztof Dukielski.

Projekt skierowany jest do młodych z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

Do tej pory do Biura Krajowego ŚDM zgłosiło się prawie 100 grup ze Wschodu, w których łącznie zarejestrowanych jest ponad 4 tys. 200 pielgrzymów.

"Wielu opiekunów tych grup wprost mówi, że jeśli nie dostaną dofinansowania, ich przyjazd na ŚDM jest w ogóle niemożliwy. Choć Kraków dla wielu z nich jest całkiem bliski geograficznie, to ekonomicznie jest to odległość nie do pokonania" - powiedział, podkreślając, że cena pakietu to 690 zł, czyli kilkakrotność średniej pensji na Ukrainie, Białorusi czy w Kazachstanie.

Dotychczas w ramach akcji zebrano ponad milion złotych. Ks. Dukielski poinformował, że aby wszyscy uzyskali dofinansowanie pełnego pakietu pielgrzyma, brakuje ponad drugie tyle.

Projekt "Bilet dla brata" to pomysł polskich wolontariuszy, którzy wielokrotnie uczestniczyli w ŚDM. Ks. Dukielski mówił, że ludzie ci sami wielokrotnie doznali dużo dobrego od ludzi goszczących ich na spotkaniach młodych, a teraz czują, że mają dług wdzięczności do spłacenia. Na wieść, że następne ŚDM będą w Polsce, postanowili oni zrobić wszystko, by do Krakowa przyjechało jak najwięcej młodych ludzi, zwłaszcza z krajów biedniejszych. "+Bilet dla Brata+ nawiązuje do ŚDM z Częstochowy z 1991 r., kiedy to po raz pierwszy po upadku Muru Berlińskiego doszło do spotkania młodzieży ze Wschodu i z Zachodu" - dodał.

Akcję "Bilet dla Brata" można wesprzeć m.in. przez stronę www.biletdlabrata.pl. Są tam zarejestrowane wszystkie grupy, które zgłosiły się z prośbą o pomoc, każda z nich ma swój numer oraz subkonto. Wystarczy wpłacić pieniądze na konkretną grupę. Można też kupić cegiełki wspierające akcję: gry planszowe o ŚDM Campus Mundi, ikony św. Jana Pawła II, czy też płytę "Miłość mi wszystko wyjaśniła" - z poezją Karola Wojtyły w wykonaniu polskich artystów.

Ks. Dukielski zwrócił się z prośbą o wsparcie akcji, aby udało się zebrać brakującą sumę, bo czasu do ŚDM pozostało niewiele. Podkreślił, że jeśli się to nie uda, młodzi pielgrzymi ze Wschodu będą dofinansowywani według kolejności zgłoszeń.

Światowe Dni Młodzieży zaplanowano na 26-31 lipca. Weźmie w nich udział papież Franciszek. Myślą przewodnią spotkania są słowa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Polska po raz drugi będzie gospodarzem tego wydarzenia. Wcześniej odbyło się ono w 1991 r. w Częstochowie.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama