107,6 FM

Warunek dla UE

Turcja potrzebuje nowej konstytucji i najważniejszym zadaniem nowego rządu jest zmiana ustawy zasadniczej i doprowadzenie do prezydenckiej władzy wykonawczej - powiedział w niedzielę w Ankarze turecki minister transportu Binali Yildrim na kongresie rządzącej AKP.

Yildrim - bliski sojusznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana - został wybrany na kongresie na szefa Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), co umożliwi powierzenie mu misji utworzenia nowego rządu.

Yildirim jest jedynym kandydatem na premiera po odejściu z tego stanowiska Ahmeta Davutoglu.

Minister podkreślił ponadto, że Unia Europejska musi "zakończyć zamieszanie" związane ze swą polityką migracyjną, a Turcja musi wiedzieć, co Wspólnota myśli na ten temat. Zapowiedział jednocześnie, że Ankara będzie kontynuowała wdrażanie przepisów w celu poprawy stanu praw człowieka i demokracji bez względu na to, czy będzie członkiem UE czy nie.

Yildrim zapowiedział również kontynuację walki z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS) i bojownikami kurdyjskimi w Turcji oraz w sąsiedniej Syrii, podkreślając że zmiana rządu w Ankarze nie wpłynie na zwalczanie ugrupowań terrorystycznych.

W piątek turecki parlament uchwalił tymczasową nowelizację konstytucji, umożliwiającą pozbawienie immunitetu i postawianie przed sądem 138 parlamentarzystów. Zagraża to obecności prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) w parlamencie, która uznała tę decyzję za zamach stanu.

Według przeciwników Erdogana zniesienie immunitetu jest częścią strategii mającej na celu usunięcie HDP z parlamentu, wzmocnienie rządów AKP i konsolidację poparcia w parlamencie dla pełnej prezydenckiej władzy wykonawczej, do czego szef państwa od dawna dąży.  

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama