107,6 FM

Aktualizacja: zarzut terroryzmu dla zamachowca

Zatrzymany ws. podłożenia ładunku wybuchowego w miejskim autobusie to student III roku chemii na Politechnice Wrocławskiej.

Policja ujawniła, że zamachowcem okazał się 22-letni Polak, nigdy wcześniej nienotowany, student III roku chemii na Politechnice Wrocławskiej. Został zatrzymany w województwie lubuskim w Szprotawie, gdy przebywał u rodziny. Mężczyzna przyznał się do winy. Jest jedyną osobą zatrzymaną w tej sprawie.

Funkcjonariusze przeszukali jego mieszkanie, ale ze względu na procedury nie chcą ujawniać, czy znaleźli jakieś niebezpieczne materiały. W środę 25 maja został mu postawiony zarzut przestępstwa o charakterze terrorystycznym - usiłowania zabójstwa wielu osób z użyciem materiałów wybuchowych oraz sprowadzenia zagrożenia życia wielu osób. Grozi mu dożywocie. 

- Chciałbym podkreślić, że specjalna do tego powołana grupa śledcza wykonała tytaniczną pracę. Byli to ludzie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, także z CBŚ i Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Dodatkowo służbę na terenie Wrocławia pełniło 400 policjantów z całego kraju - mówił nadisp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Potwierdził, że sprawa bomby w autobusie miała najwyższy priorytet. - To było 5 dni niezwykle intensywnej, trudnej i pełnej poświęcenia pracy, z wykorzystaniem wszystkich możliwych dostępnych środków i metod. Efektem jest zatrzymanie odpowiedniego człowieka - oświadczył.

- To wydarzenie pokazuje, że polska policja jest profesjonalna i zaangażowana. Dzięki jej postawie uniknęliśmy tragedii. Możemy więc powiedzieć wprost: polska policja jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszego kraju - stwierdził na konferencji szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Podmiotami, które współpracowały w sprawie, były ABW, prokuratura, ludzie ze świata nauki oraz mieszkańcy Wrocławia, którzy, jak podkreśla policja, dostarczyli wiele przydatnych informacji i chcieli współpracować ze służbami. Analitycy zebrali w końcu dziesiątki tysięcy różnych szczegółów, które doprowadziły do poszukiwanego.

Służby i minister Błaszczyk apelują do świadków zamachu bombowego, szczególnie pasażerów linii 145, aby byli uprzejmi nawiązać kontakt z policją czy z prokuraturą we Wrocławiu celem złożenia zeznań w tej sprawie.

- Podejrzany był od początku bardzo trudnym przeciwnikiem, przysparzał trudności w identyfikacji. Dzisiejsze zatrzymanie było dla niego wielkim zaskoczeniem. Na pewno się tego nie spodziewał. Musimy uwrażliwiać ludzi na różnego rodzaju zagrożenia i być przygotowani na takie zdarzenia - podsumował prokurator Marek Pasionek, zastępca prokuratura krajowego.

Cały czas trwają czynności procesowe, dlatego policja nie chce ujawniać więcej szczegółów.

Przeczytaj także:

Zamachowiec zatrzymany
Alarm bombowy na pl. Dominikańskim
Wrocław: Kierowca wyniósł bombę z autobusu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama