Sondaż: Wielki problem opozycji

dodane 30.05.2016 16:16

PAP |

36 proc. badanych deklarujących zamiar wzięcia udziału w wyborach zagłosowałoby na PiS; 16 proc. ankietowanych oddałoby głos na PO, 14 proc. na Nowoczesną, 6 proc. na ruch Kukiz'15 oraz 5 proc. na PSL - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Sondaż: Wielki problem opozycji   Jakub Szymczuk /Foto Gość Poparcie dla PiS nie słabnie pomimo burzy wokół sprawy Trybunału Konstytucyjnego

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie maja, na największe poparcie mogłoby liczyć Prawo i Sprawiedliwość - 36 proc. Od poprzedniego badania, które CBOS przeprowadził między 5 a 12 maja, poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty proc.

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej pozostało bez zmian i wynosi 16 proc.

Od poprzedniego badania wśród respondentów zdecydowanych na udział w wyborach parlamentarnych o 4 punkty proc. zmniejszył się odsetek zwolenników Nowoczesnej. Obecnie wynosi on 14 proc.

O 2 punkty proc. spadło poparcie dla ruchu Kukiz'15. Na tę formację chce obecnie głosować 6 proc. respondentów zdecydowanych na udział w potencjalnych wyborach parlamentarnych.

W drugiej połowie maja w sondażu CBOS wynik pozwalający na przekroczenie progu wyborczego - 5 proc. - uzyskało też Polskie Stronnictwo Ludowe (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do poprzedniego sondażu). Jak zauważa pracownia, jest to pierwszy raz od wyborów parlamentarnych, kiedy ludowcom udało się przekroczyć próg wyborczy.

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w badaniu 58 proc. badanych (od poprzedniego sondażu spadek o 9 punktów proc.). Na pewno do urn wyborczych nie poszłoby, według własnych deklaracji, 26 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty proc.). Od poprzedniego pomiaru zwiększył się też odsetek badanych wahających się, czy iść na wybory parlamentarne (z 12 proc. do 16 proc.).

CBOS przeprowadzał sondaż od 18 do 29 maja 2016 roku na liczącej 932 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CBOS, PAP, PARTIE, SONDAŻ

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Goscmirek 31.05.2016 09:55
Niezalogowany użytkownik Dziękujemy Panu Bogu za prezydenta i rządzących ze w tak trudnych czasach mamy wierzących polityków.
Plusów: 3 Wallenrod 31.05.2016 09:23
Niezalogowany użytkownik No cóż, jak widać jest moda na PIS. Czy opozycja ma problem? Jasne, że ma i to nie tylko z utrzymującym się poparciem dla "posła imperatora" ale przede wszystkim sama ze sobą. Wygląda na to, że cios jaki otrzymali w wyborach, poważnie ich zamroczył i nie mogą w dalszym ciągu dojść do siebie. Pomimo, że informacja jest zaanonsowana jako PAP-owska, to jednak udało się tu przemycić trochę publicystyki i są to ciekawe (choć może nie odkrywcze spostrzeżenia). Ewidentnie bowiem wynika, że Kukiz' 15 redakcja GN potraktowała, jako ugrupowanie koalicyjne wobec PIS. Oj Paweł, Paweł. Obiecywałeś, że będziesz walczył z partyjniactwem no i co? A dla redakcji Gościa Niedzielnego - oklaski, też potrafi bawić się socjotechniką. Pozwoliłem sobie przeczytać treść informacji na portalu PAP i faktycznie poza tytułem "Sondaż: Wielki problem opozycji" i zdaniem "PiS ma większe poparcie niż PO, Nowoczesna i PSL razem wzięte" różnic nie ma. Zatem lekcja z szeroko rozumianej inżynierii społecznej odrobiona. Brawo Wy!

Plusów: 2 tarpan 31.05.2016 07:56
Z tego wynika, że poparcie dla PiS się nie zmienia. Zwiększa się tylko odsetek zniechęconych do wyborów, co przy stałym elektoracie PiS, daje mu większy procent poparcia.
Plusów: 0 miczel 30.05.2016 22:44
Niezalogowany użytkownik Tylko Korwin!

wszystkie komentarze >