107,6 FM

Fiasko kolejnej próby rakietowej Korei Płn.

O nieudanej próbie poinformowały źródła wojskowe w Korei Południowej.

Najprawdopodobniej niepowodzeniem zakończyła się kolejna próba rakietowa podjęta we wtorek rano czasu lokalnego przez Koreę Północną - poinformowały południowokoreańskie źródła wojskowe.

Z informacji tych wynika, że Korea Północna próbowała wystrzelić z ośrodka wojskowego w Wonsan na wschodzie kraju niezidentyfikowany pocisk, ale próba ta najprawdopodobniej zakończyła się niepowodzeniem.

Południowokoreańska agencja Yonhap podała, że chodziło o rakietę balistyczną średniego zasięgu typu Musudan. Podjęte w kwietniu trzy próby wystrzelenia rakiety tego typu także zakończyły się fiaskiem.

Jak pisze Associated Press, rakieta typu Musudan teoretycznie mogłaby dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku.

Wtorkową próbę potępiły japońskie władze. "Wielokrotne wystrzeliwanie rakiet przez Koreę Północną stanowią prowokacyjne działania wymierzone we wspólnotę międzynarodową, w tym w Japonię, i są absolutnie nie do przyjęcia" - powiedział szef japońskiego MSZ Fumio Kishida.

Rzecznik rządu Yoshihide Suga zaznaczył, że wtorkowa najpewniej nieudana próba rakietowa Korei Płn. nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Japonii. "W bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową Japonia będzie wzywać Koreę Północną do powstrzymania się od prowokacyjnych działań i stosowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - powiedział Suga na konferencji prasowej.

Japoński minister obrony Gen Nakatani ocenił, że Tokio jest przygotowane, aby radzić sobie z jakąkolwiek sytuacją. "Korea Północna nie zmieniła swej gotowości do realizacji (programu)nuklearnego i rakietowego. Nie można wykluczyć możliwości wystrzelenia przez Koreę Północną kolejnego pocisku balistycznego w ramach rozwoju jej programu rakietowego" - dodał.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama