Przysięga w Czarnej Dywizji

dodane 03.06.2016 23:39

mjr Artur Pinkowski

zobacz galerię 

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 320 elewów.

Przysięga w Czarnej Dywizji   chor. Rafał Mniedło Przysięga żołnierska Czarnej Dywizji

Po prawie miesięcznym szkoleniu w piątek 3 czerwca w Krośnie Odrzańskim słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 320 elewów II turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” - takie słowa przysięgi wypowiadali żołnierze.

W uroczystości zorganizowanej przez 5 Kresowy batalion saperów (5Kbsap) uczestniczyli żołnierze służby przygotowawczej, szkolący się dotychczas w trzech jednostkach wojskowych 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), tj. 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc) w Świętoszowie, 23 Śląskim pułku artylerii (23Spa) w Bolesławcu oraz 5Kbsap w Krośnie Odrzańskim.

Uroczysty apel ze złożeniem przysięgi wojskowej przeprowadzony został na centralnym placu Krosna Odrzańskiego, pl. św. Jadwigi Śląskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy i żołnierze jednostek 11LDKPanc oraz innych służb mundurowych, ale przede wszystkim rodziny, najbliżsi i przyjaciele żołnierzy elewów służby przygotowawczej, którzy do Krosna przybyli z różnych zakątków naszego kraju, oraz licznie zebrani mieszkańcy miasta. Wszystkich gości przywitał dowódca Garnizonu Krosno Odrzańskie ppłk Jarosław Szczypiorski.

Uroczystość uświetniła także kompania honorowa wystawiona przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, poczty sztandarowe 10BKPanc, 23pa, 5bsap oraz Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Podczas uroczystości przypomniano symbolikę przysięgi wojskowej oraz przybliżono dotychczasowy proces szkolenia elewów.

- Pamiętajcie, że przysięga to nie tylko podniosła uroczystość, nie tylko ulotne, bez znaczenia, słowa. Przysięga to przede wszystkim wyraz waszego patriotyzmu i umiłowania ojczyzny, to największe zobowiązanie wobec celów i zadań stawianych żołnierzom przez naród polski. Ale nade wszystko to akt ślubowania i swoiste przyrzeczenie składane ojczyźnie i naszym rodakom - mówił gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11LDKPanc.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie przysięgi wojskowej przez ponad 300 elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych. Po akcie przysięgi i błogosławieństwie na dalszą służbę, udzielonym przez ks. ppłk. Edwarda Olecha, kapelana Garnizonu Krosno Odrzańskie, gen. Mika mówił dalej: - Służba w wojsku, a szczególnie w jednostkach wojskowych Czarnej Dywizji, stwarza wam po odbyciu przeszkolenia w Narodowych Siłach Rezerwowych wiele możliwości spełnienia się jako obywatele Rzeczypospolitej. Będzie to dla was nie tylko atrakcyjna oferta na przyszłość, ale również przygoda oraz możliwość podniesienia swoich kwalifikacji. Składając uroczystą przysięgę wojskową na sztandar jednostki wojskowej, dostąpiliście dziś zaszczytu możliwości spełnienia swojego zobowiązania wobec ojczyzny, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami naszej żołnierskiej społeczności, czego wam serdecznie gratuluję.

Elementem kończącym całą uroczystość była defilada pododdziałów żołnierzy służby przygotowawczej. Defiladę przyjęli dowódcy jednostek oraz zaproszeni goście.

Na zakończenie uroczystości z kilkuminutowym koncertem połączonym z pokazem musztry paradnej wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Żagania pod dowództwem tamburmajora chor. Marcina Kuciewicza i kapelmistrza st. chor. szt. Adama Dudzika.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LUBUSKIE, PRZYSIĘGA, WOJSKO

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Edgar 04.06.2016 08:34
Dlaczego dzieje się to na zachodzie Polski? Czyżby Putin kazał Kaczyńskiemu wzmacniać wschodnią flankę swojego imperium?

wszystkie komentarze >

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.