107,6 FM

Nagroda im. L. Kaczyńskiego dla poety

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył w sobotę nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego poecie i pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Rymkiewicz przeszedł do historii polskiego ducha - podkreślił Kaczyński.

Wyróżnienie - statuetka "Światło wschodzi z ziemi" - jest przyznawane corocznie z okazji kolejnych edycji Kongresu Wielki Projekt twórcom kultury.

"Są ludzie, którzy chcą pisać i piszą, chociaż wychodzi to nie najlepiej. Są tacy, którzy piszą i jest to drukowalne, są tacy, którzy piszą dobrze, są tacy, którzy bardzo dobrze, są tacy, którzy są w tej dziedzinie wybitni. Wreszcie są tacy, co jest bardzo rzadkie, którzy pisząc tworzą mit, to jest najwyższy stopień twórczości, najwyższy stopień literatury" - powiedział Kaczyński, wręczając nagrodę.

Prezes PiS zaznaczył, że w przypadku Rymkiewicza jest to mit odnoszący się do narodu. "Mit szczególny, trudny, taki co to w naszym potocznym myśleniu jest traktowany jako przywara, wada, obciążenie; zmienia się w istotę polskości, nasz sztandar, naszą tożsamość i w jakiejś mierze zmienia się w naszą siłę" - powiedział.

"Z całą pewnością jest to mit, który będzie się przyczyniał do tego, by to wielkie pytanie o to, czy warto być Polakiem i czy warto, by Polska trwała, stanie się pytaniem bogatszym, i co za tym idzie bogatsza, bardziej pełna będzie odpowiedź" - dodał Kaczyński.

Według niego Rymkiewicz przeszedł nie tylko do historii literatury, ale także historii Polski, narodu i "historii polskiego ducha". "Historii polskiego ducha, która się toczy, która ma w swoich różnych dziejach wybitnych przedstawicieli, a która dzisiaj, w tym trudnym czasie, który nie sprzyja życiu duchowemu, odnalazła się znowu w tym wszystkim co tworzy i pisze dzisiejszy laureat" - zaznaczył.

Rymkiewicz, dziękując za wyróżnienie, powiedział, że otrzymał wiele nagród, ale nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest dla niego szczególna. "Różni się od wszystkich nagród, które dotychczas dostałem. Jest dla mnie ich ukoronowaniem. Jest dla mnie niezwykła, bo jest to nagroda mienia Lecha Kaczyńskiego, związana jest z imieniem wielkiego prezydenta" - podkreślił.

Podczas uroczystości byli obecni m.in. premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W poprzednich latach laureatami nagrody im. L.Kaczyńskiego byli m.in. kompozytorzy Wojciech Kilar i Michał Lorenc, reżyser Lech Majewski i rzeźbiarz i scenograf Jerzy Kalina, a także pisarz Marek Nowakowski.

W skład kapituły wchodzą: Andrzej Gwiazda, Joanna Wnuk-Nazarowa, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz laureaci z lat ubiegłych. (PAP)

tgo/ woj/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama