107,6 FM

Ot, taki margines

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Mt 11,25b

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami:
«Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.

Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».


Upodobanie Boga do tego, co małe i proste, zadziwia. Po ludzku przecież nikt za owego biblijnego „prostaczka” nie dałby złamanego grosza. Nie ma on ani dostatecznej wiedzy, by kompetentnie oceniać wielkie sprawy tego świata, ani lotnego intelektu, by przenikać jego tajemnice. W oczach autorytetów od mądrości i ekspertów od jakości życia jawi się jako nierozsądny i niezaradny. Ot, taki margines. Dlaczego więc Bóg upodobał sobie kogoś takiego? Bynajmniej nie dlatego, że ma wstręt do mądrości i odrzuca roztropność. Przecież te właśnie cnoty sam posiada w stopniu doskonałym. Chodzi raczej o to, że w naszym ziemskim wydaniu są one często uwikłane w pychę i próżność, mamiąc nas złudnym poczuciem siły, a w rzeczywistości – skutkują brakiem wiary. Tymczasem prostaczek, choć mały w oczach świata, jest wielki w oczach Boga dlatego, że nie mając nic, może przyjąć wszystko. Nich nas to nie dziwi. Rzeczy Bożych nigdy nie ogarnie siła naszego intelektu. Posiąść je może tylko pokorna miłość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  14.07.2016 15:28

  posiąść
  1. nabyć jakąś wiedzę lub umiejętności;
  2. zdobyć coś wartościowego i dysponować tym;
  3. odbyć stosunek seksualny

  źródło: "Słownik Języka Polskiego"

   

  doceń 0
 • Gabriela
  14.07.2016 15:29

  „Opium dla intelektualistów” z dnia 14.07.2016r.
  Jak głosi reklamowy slogan oraz jego potoczne dopowiedzenie, krzepi cukier, a jeszcze lepiej ognista woda. Krzepi też Jezus, ale inaczej. On bowiem krzepi ducha. Krzepi na tyle, że ten, kto Mu uwierzył, choć bierze na siebie „jarzmo i brzemię” wobec doświadczenia Jego Obecności nie odczuwa ich ciężaru. Pod jednym wszakże warunkiem: jest to „jarzmo i brzemię” Jezusa, a nie Judasza. Ot, i prawdziwy zerojedynkowy, a właściwie jedynkowo zerowy wybór - i odtrutka na sprowadzanie wiary do „moralności” jakiejkolwiek politycznej partii. Sojusz tronu z ołtarzem nigdy nie wychodził Kościołowi, a tym bardziej wierze na dobre.

  doceń 0
 • Gabriela
  15.07.2016 14:11

  „Czyż to nie Bóg ma władzę?” z dnia 15.07.2016r.
  Jezus - nie Judasz! - jako Syn Człowieczy a zarazem Pan łamie Szabat, czyli świętowanie człowieka na wzór odpoczynku Boga. Czyni to, gdy Jego uczniowie odczuwają głód i uzasadnia tym, że to „Szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla Szabatu” (Mk 2, 27).
  Świątecznym dniem dla chrześcijan jest niedziela - pierwszy dzień tygodnia, pamiątka Zmartwychwstania. Nie czyńmy z niej Szabatu.
   

  doceń 0
 • Gabriela
  16.07.2016 18:52

  „Świat na ostrym zakręcie” z dnia 16.07.2016r.
  Jezus nie był masochistą, a Bóg nie jest sadystą. Masochistą i sadystą bywa tylko człowiek, i trudno powiedzieć, aby było to zbawcze działanie. Dziś, w dobie globalnej wioski widać to jakby drastyczniej niż kiedykolwiek.
  Krzyż, na który skazał Jezusa zdradliwy pocałunek Judasza jest cenny tylko (!) z racji przelanej na nim Pańskiej Krwi. Jezus, jako Mesjasz wiedział, co Go czeka i był konsekwentny w - dokonanym w momencie Wcielenia - wyborze na rzecz człowieka. (Nawiasem mówiąc, każdy z nas wie, że umrze; nie wiemy tylko kiedy, jak i kto ewentualnie do naszej śmierci się przyczyni). To zły się przeliczył i, na Krzyżu Jezusa z kretesem przegrał. Przegrał w momencie pozornego zwycięstwa. To dlatego „w Jego [Jezusa] Imieniu narody nadzieję pokładać będą”. Nie w imieniu Judasza, czy kłamcy szatana. Prawdziwym obrońcą człowieka jest Jezus, Mesjasz Pański. Ponieważ pokonał złego i powstał z martwych.
  Jeszcze raz: nie czyńmy z Boga sadysty, a z Jego Pomazańca masochisty. I nie wysyłajmy nikogo na tamten świat, ponieważ jest potrzebny na tym. Tam jest już tylko wieczny Szabat.

  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter