107,6 FM

360 tys. zarejestrowanych na ŚDM

Organizatorzy spodziewają się jednak wielu niezarejestrowanych uczestników.

Na Błoniach trwają już właściwie prace wykończeniowe przy budowie ołtarza. Chcemy zamknąć wszystkie prace zgodnie z harmonogramem – poinformował w poniedziałek na podkrakowskich Błoniach bp Damian Muskus.

Koordynator generalny ŚDM ocenił, że prace wykonywane przy budowie ołtarza na Błoniach zrealizowane są już w 90 proc. Konstrukcja ołtarza jest już gotowa. Kolejnym etapem będzie przygotowanie odpowiedniej scenografii.

- Nieco inna sytuacja jest na Campus Misericordiae. Jest to dużo większy obszar, potrzeba dużo więcej pracy, a prace przy budowie ołtarza rozpoczęły się później. Ale stan przygotowań oceniam na 75 proc. – powiedział bp Muskus.

Prace przy budowie ołtarzy będą trwały do ostatnich dni przed ŚDM. Jednak na Błoniach, z uwagi na mszę otwierającą XXI Światowe Dni Młodzieży, która odbędzie się we wtorek (26 lipca) i której przewodniczył będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prace będą musiały zakończyć się wcześniej.

- Na Błoniach postęp prac był szybszy ze względu na mniejszy zakres zadań. Natomiast na Brzegach będą one trwały do ostatniej chwili – dodał bp Muskus.

Zarejestrowani i niezarejestrowani pielgrzymi

- Rejestracja pielgrzymów trwała do końca czerwca. Ci, którzy zainicjowali swoją rejestracje w systemie, otrzymali prawo dokończenia jej w lipcu. Obecnie wiele grup i osób finalizuje rejestracje. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni osiągniemy już pulę zamkniętą ok. 360 tys. uczestników – poinformował bp Muskus.

Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem otwartym, zatem każdy kto będzie czuł pragnienie uczestniczenia w uroczystościach czy spotkaniach, będzie mógł wziąć w nich udział.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu wiernych z polskich diecezji, a także z Czech, Słowacji i Ukrainy, poinformowaliśmy poszczególne diecezje i episkopaty o możliwości zgłaszania chęci przyjazdu do Krakowa. Dla tych osób, które przybędą do nas niezarejestrowane, a będą bardzo chciały wziąć udział w spotkaniu z papieżem, przygotowujemy specjalne wejściówki. Będą one dystrybuowane od przyszłego tygodnia – powiedział koordynator generalny ŚDM. - Bardzo liczymy na to, że klimat, który wytworzy się na początku ŚDM, sprawi, że wiele osób w ostatniej chwili spontanicznie przyjedzie do Krakowa.

- Stale apelujemy o większą gościnność, mając na uwadze także tych, którzy przyjadą do Krakowa jako niezarejestrowani pielgrzymi. Gdy będziemy wiedzieć, że posiadamy dodatkowe miejsca noclegowe, wówczas będziemy mogli zapewnić tym grupom nocleg - dodał.

„ŚDM to nie tylko Błonia i Campus Misericordiae”

Przy stadionie Wisły Kraków zlokalizowana będzie jedna ze Stref Pojednania, druga znajdować się będzie w Łagiewnikach. Stadion będzie służył przede wszystkim służbom porządkowym. Na stadionie Cracovii będzie zlokalizowane Centrum Powołaniowe, miejsce, gdzie wspólnoty, zakony i grupy będą mogły promować swoją działalność. Przygotowywane są specjalne konfesjonały, które zlokalizowane w Parku Jordana i w Łagiewnikach, służyć będą młodym ludziom przystępującym do sakramentu pokuty.

- W przypadku większej liczby młodych pragnących skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania będziemy organizować więcej konfesjonałów – mówił bp Muskus.

Wszystkie kościoły w Krakowie i w miejscu zakwaterowania będą dostępne dla pielgrzymów. Świątynie w centrum Krakowa w miarę potrzeb będą otwarte do późnych godzin wieczornych.

- Tak się dzieje w nadzwyczajnych sytuacjach. Gdy jest wielu pielgrzymów podejmuje się decyzję o pozostawieniu otwartego kościoła przez całą noc. ŚDM są nadzwyczajnym wydarzeniem. Na pewno jeżeli będzie taka potrzeba Komitet zwróci się z taką prośbą, ale wiem, że wielu gospodarzy pozostawi kościoły otwarte – wyjaśnił bp Muskus.

« 1 »
 • analityk
  12.07.2016 06:55
  A miało być 2 mln ? Widać, że młodzież nie garnie się na takie spędy.Niestety taka jest rzeczywistość, że są inne ciekawsze imprezy niż spotkania religijne na których jest powtarzanie tych samych ceremonii. Kogo to dzisiaj interesuje ? Kler nie zachęci takimi spotkaniami młodzieży do chodzenia do kościoła. Tym bardziej, że tam nie ma żadnych przesłanek naukowych tylko same zabobony w które mało kto wierzy poza ciemnym ludem i to nie do końca.
  doceń 0
 • Gość
  12.07.2016 09:07
  Zbytnia pazerność spowodowała zbyt wysokie koszty przyjazdu i pobytu na które nie stać wielu młodych ludzi. To jest głównym powodem tak małej liczby zadeklarowanych pielgrzymów.
  doceń 0
 • analityk
  12.07.2016 09:29
  Kto dzisiaj chce słuchać tych bajek ? Współczesny Świat należy do nauki a nie zabobonu.
  doceń 0
 • Abse
  16.07.2016 02:41
  You tube: dr Zbigniew Kekuś: "Nie jedźcie na sdm"
  Goraco polecam wszystkim zainteresowanym....
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama