107,6 FM

Takie operacje tylko w Olsztynie

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie sami przeprowadzili nowatorskie zabiegi wszczepienia stymulatorów mózgu pacjentom w śpiączce.

W maju tego roku do Olsztyna przybył z Japonii prof. Isao Morita. Pod jego kierunkiem zostały wówczas wszczepione pierwsze stymulatory.

Neurochirurg przybył na Warmię na zaproszenie Fundacji Ewy Błaszczyk „A kogo?”, a jedną z pierwszych pacjentek była córka Ewy Błaszczyk - Ola.

Wówczas wszczepiono stymulatory czterem pacjentom i zdaniem lekarzy już widać poprawę - stwierdzono poprawę w reagowaniu na otoczenie, zmniejszyło się również napięcie mięśniowe.

Obecnie operacje przeprowadzili specjaliści ze szpitala uniwersyteckiego, już bez udziału neurochirurgów z Japonii. Olsztyńscy lekarze zoperowali trzy osoby, ale jak zaznacza prof. Wojciech Maksymowicz, do końca roku mogą oni wszczepić stymulatory jeszcze kilkunastu pacjentom.

Koszt jednego stymulatora to około 60 tys. zł, a zabiegi sfinansowała Fundacja „A kogo?”.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie stara się również, by na jego terenie powstała klinika wybudzeń dla dorosłych.

Przeprowadzane operacje przybliżają neurochirurgów do tego celu, gdyż zabiegi i badania pacjentów z odmiennym stanem świadomości są częścią planu badawczego - jego wykonanie jest konieczne do stworzenia kliniki.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama