CBŚP rozbiło gang oszustów podatkowych

dodane 03.08.2016 09:17

PAP |

Prawie 140 mln zł wyłudził poprzez oszustwa podatkowe gang, który fikcyjnie handlował złotem i srebrem. Grupa została rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji. W sprawie zatrzymano 41 osób; siedem zostało aresztowanych.

CBŚP rozbiło gang oszustów podatkowych   Klearchos Kapoutsis / CC 2.0 Policjanci zatrzymali 41 osób - siedem z trzonu grupy zostało aresztowanych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, gang wyłudzał podatek VAT.

"Członkowie grupy wyszukiwali młode, bezrobotne osoby, często w trudnej sytuacji życiowej. Korzystając z ich danych założyli w sumie około 60 fikcyjnych firm. Rolą "słupów" było wystawianie faktur dokumentujących fikcyjny obrót granulatem srebra i złota" - wyjaśniła Hamelusz.

W ostatnim czasie grupa "handlowała" też - fikcyjnie - kilkukilogramowymi figurkami ze złota.

"Wyroby z metali szlachetnych miały trafiać do krajów członkowskich UE - Anglii, Niemiec i Włoch. W ten sposób grupa miała możliwość wyłudzania zwrotu podatku VAT; chodzi o różnice w stawkach tego podatku deklarowanych do urzędów skarbowych" - wyjaśniła rzeczniczka CBŚP. Skarb państwa stracił prawie 140 mln zł. Policjanci zatrzymali 41 osób - siedem z trzonu grupy zostało aresztowanych. Pozostali zatrzymani to głównie "słupy".

"Sprawa ma skomplikowany i wielowątkowy charakter, z uwagi m.in. na zasięg przestępczej działalności grupy. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Niewykluczone są kolejne zatrzymania" - dodała Hamelusz.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BUDŻET, PAP, PRZESTĘPCZOŚĆ

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Utu 03.08.2016 14:06
Niezalogowany użytkownik Ale co nakradli, to ich. W Polsce osoba nieuczciwa może dorobić się na całe pokolenia, bo nic jej przed tym nie zatrzyma. No chyba, że 2 -3 lata więzienia wobec perspektywy posiadania dziesiątków milionów złotych. Wysokość kar jest niewspółmiernie niska. A co najgorsze, potem złodzieje przeistoczą się w biznesmenów i będą zatrudniać nasze dzieci. Będą nimi poniewierać, za najniższą krajową oczywiście.

wszystkie komentarze >