107,6 FM

Adwokat i obrońca praw człowieka skazany na 7 lat

Adwokat i obrońca praw człowieka Zhou Shifeng został skazany w czwartek przez sąd w mieście Tianjin, na wschodzie Chin, na siedem lat więzienia za "działalność wywrotową". To trzeci taki wyrok w Chinach w ciągu tygodnia.

Wyrok jest następstwem działalności Zhou jako szefa kancelarii prawniczej Fengrui, która zajmowała się szczególnie drażliwymi politycznie przypadkami i reprezentowała ludzi, którzy wystąpili przeciwko Komunistycznej Partii Chin. Firma była znana z reprezentowania dysydentów, członków zakazanych grup religijnych czy ofiar nadużyć seksualnych.

52-letni Zhou przyjął wyrok i nie będzie się odwoływał - podała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Został uznany za winnego "działalności wywrotowej przeciwko władzom państwa". Xinhua zrelacjonowała złożoną przez niego samokrytykę, w której przyznał się do "podważania prawa i władz".

Wcześniej w tym tygodniu skazano dwóch związanych z Zhou działaczy, również pod zarzutem działalności wywrotowej.

Zostali oni aresztowani w lipcu 2015 roku podczas ogólnokrajowej kampanii wymierzonej w działaczy i prawników, głównie z firmy Fengrui. W ramach akcji zatrzymano ok. 300 prawników i aktywistów, z których większość wkrótce uwolniono.

Około 10 osób zostało formalnie aresztowanych i od ponad roku oczekuje na proces.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama