107,6 FM

Marsz Pamięci 50 tys. ofiar rzezi Woli

5 sierpnia o godz. 19 mieszkańcy Warszawy zgromadzą się przy skwerze Pamięci, u zbiegu ulicy Leszno i alei Solidarności, a następnie przejdą ulicami Woli w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy, by upamiętnić ofiary cywilne Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia, w dniu pamięci ofiar rzezi Woli, po oficjalnych uroczystościach, które odbędą się przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim, warszawiacy wezmą udział w Marszu Pamięci. 

Marsz wyruszy spod pomnika u zbiegu ulicy Leszno i alei Solidarności, następnie przejdzie ulicami Okopową, Wolską, Redutową i dotrze do cmentarza Powstańców Warszawy.

Na trasie marszu wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego złożą kwiaty i zapalą znicze, zatrzymując się przy 21 miejscach upamiętniających egzekucje Polaków w 1944 roku.

Uczestnicy dotrą do cmentarza Powstańców Warszawy, obok którego na wystawie plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania, zaprezentowanych jest ponad 57 tys. nazwisk warszawiaków poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim.

Przedstawiona lista ofiar cywilnych to największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim. Ekspozycja od czerwca tego roku oświetla wieczorami aleję główną parku Powstańców Warszawy.

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało biogramy poległych wraz z zaznaczonymi na mapie miejscami pamięci oraz świece, które będą rozdawane uczestnikom marszu.

Warszawiacy będą mogli w symboliczny sposób oddać cześć poległym, zapalając świece pod tysiącami nazwisk cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego lub na trasie marszu przy tablicach pamiątkowych.

Od otwarcia zeszłorocznej edycji wystawy trwa akcja społeczna prowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

5 sierpnia na terenie parku Powstańców Warszawy będzie można zgłaszać się do stoisk informacyjnych i podzielić wiedzą o bliskich poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim.

Od godz. 18 na miejscu dyżurować będą pracownicy Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.

Marsz Pamięci. Oddaj cześć poległym
Muzeum Powstania Warszawskiego

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama