74 lata temu Niemcy zabili Edytę Stein

dodane 09.08.2016 06:51

PAP |

We wtorek przypada 74. rocznica śmierci w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau karmelitanki św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). To pierwsza Żydówka, która przeszła na katolicyzm i została wyniesiona na ołtarze.

74 lata temu Niemcy zabili Edytę Stein   HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Holandia. Echt. Tryptyk poświęcony Edycie Stein w kościele pw. św. Landryka

Edyta Stein została beatyfikowana w 1987 r. przez Jana Pawła II. 11 lat później została kanonizowana. Rocznica jej śmierci jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu. Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel odprawi wieczorem Mszę św. w kaplicy oświęcimskiego klasztoru karmelitanek.

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej w 1891 roku. Była doktorem filozofii. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. 12 lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 r. została przeniesiona do klasztoru karmelitanek w Echt na terenie Holandii.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża
Mówi o Stanisław Tasiemski Źródło: KAI

2 sierpnia 1942 r. zakonnica została aresztowana w klasztorze karmelitanek w holenderskim Echt przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Dwa dni później została przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii. Stamtąd Niemcy deportowali zakonnicę - wraz z blisko 1 tys. Żydów - do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, a także siostra Edyty - Róża. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 roku i dotarł do obozu w następnym dniu.

Po selekcji na rampie kolejowej, tzw. Judenrampe, znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałych, w tym Edytę i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau, tzw. czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AUSCHWITZ, EDYTA STEIN, HISTORIA, KULTURA, PAP, WYZNANIA

Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Bartosik 11.08.2016 20:56
Niezalogowany użytkownik A 23 września napiszecie "48 lat temu zmarł Franciszek Forgione"? Czy raczej "św. o. Pio"? Redaktorzy, bądźcie rzetelni.
Plusów: 0 aaa 11.08.2016 13:20
Niezalogowany użytkownik to sąsiadem jej dziadków i rodziców w Lublińcu, gdzie sama nie mieszkała, ale przyjeżdżała, autor pierwszego wpisu jej świętość wywodzi z niemieckości, ale biorąc pod uwagę wzorce niemieckości, choćby z bliskiego otoczenia (Lammers), chyba czerpała też na zasadzie przeciwstawienia niż wprost
Plusów: 0 Sylwin 10.08.2016 20:52
Niezalogowany użytkownik Komuś coś się pokręciło, Hans Heinrich Lammers wprawdzie urodził się w Lublińcu w tym samym domu co Róża Stein, ale nie był, jak sugeruje autor wpisu, sąsiadem ES we Wrocławiu!!! W ten sposób ... powstają legendy, które z prawdą nie wiele mają wspólnego !!!?
Plusów: 2 KJ 09.08.2016 18:17
Niezalogowany użytkownik A ja, głupi, zawsze myślałem, że "pierwszą Żydówką (i żydówką jednocześnie), która przeszła na katolicyzm i została wyniesiona na ołtarze", była Miriam, matka Pana.

wszystkie komentarze >