107,6 FM

Święcenia kapłańskie w... obozie dla uchodźców

„Te święcenia kapłańskie przemieniły smutek wysiedlonych chrześcijan w radość, która – mam nadzieję – da im siłę do pozostania w ich ojczyźnie” – powiedział O. Roni Salim Momika, jeden z trzech księży wyświęconych w Irbilu.

Liturgię święceń w rycie syryjsko-katolickim sprawowano w prowizorycznej kaplicy zbudowanej w obozie dla uchodźców, w którym schronienie znalazło ponad 5,5 tys. ludzi zmuszonych przez tzw. Państwo Islamskie do ucieczki.

O. Momika zauważył, że 6 sierpnia minęły dokładnie dwa lata od kiedy ISIS zaatakowało jego rodzinną miejscowość, wypędzając mieszkańców, którzy nie chcieli przyjąć islamu, płacić ogromnych podatków lub po prostu ryzykować życiem. „Podczas gdy ta rocznica jest przypomnieniem ponurej i niepewnej rzeczywistości, w jakiej żyją chrześcijanie w Iraku, to widok trzech młodych mężczyzn rozpoczynających drogę kapłaństwa, jest  znakiem powracającego czasu nadziei” – powiedział O. Momika.

Święceń udzielił abp Yohanno Petros Moshe, syryjsko-katolicki arcybiskup Mosulu, Kirkuku i Kurdystanu. W uroczystości wzięło udział 1,5 tys. osób, w tym rodziny nowowyświęconych kapłanów. Często, by dotrzeć do Irbilu, musieli oni podjąć niebezpieczną podróż z Bagdadu i innych odległych miast.

Vídeo Noticia: Irak: Ordenan 3 nuevos sacerdotes católicos en campo de refugiados
Noticias - HM Televisión

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama