107,6 FM

Benedykt XVI ujawnia powody abdykacji

Papież senior w wywiadzie ucina spekulacje na temat swojej rezygnacji.

KAI udostępniła opublikowany na łamach dziennika „La Repubblica” wywiad z Benedyktem XVI. Rozmowę przeprowadził dyrektor włoskiej edycji czasopisma teologicznego „Communio”, Elio Guerriero. Papież senior ujawnia tam bezpośrednie motywy swojej decyzji o abdykacji. Chodziło o „wiele zobowiązań”, których – jak uznał Benedykt – nie mógł dobrze wypełnić. Szczególną trudność widział w swoim udziale w nadchodzących Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.

„Po doświadczeniach z podróży do Meksyku i na Kubę nie czułem się na siłach, by podjąć tę tak bardzo trudną podróż. Ponadto program tych dni określony przez Jana Pawła II domagał się koniecznie fizycznej obecności Papieża” – wyjaśnił papież-emeryt, dodając, że rezygnacja dała mu pewność, że nawet bez jego obecności trwający już Rok Wiary zakończy się pomyślnie.

„W związku z tym byłem głęboko przekonany, że mój następca, jak to się później zresztą stało, również doprowadzi do pomyślnego zakończenia, takiego jakiego chce Pan, zapoczątkowanej przeze mnie inicjatywy”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama