Ukraina: w Donbasie wstrzymano walki

dodane 01.09.2016 10:10

PAP |

Od 1 września zostały wstrzymane walki w strefie konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy - oświadczył w czwartek ukraiński minister obrony Stepan Połtorak. O przerwanie ognia apelował wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Ukraina: w Donbasie wstrzymano walki   ALEXANDER ERMOCHENKO /PAP/EPA Na zdjęciu: mieszkanie spalone wskutek wczorajszego ostrzału w Doniecku

"Dziś rano byłem przyjemnie zaskoczony stanem na godzinę 9 (godz. 8 w Polsce), bo poczynając od północy nie było ani jednego ostrzału. Mam nadzieję, że taka sytuacja utrzyma się dłużej" - powiedział dziennikarzom.

Połtorak zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach sytuacja na froncie była bardzo trudna i często dochodziło do prowokacji - pisze agencja Interfax-Ukraina. "Wczoraj odnotowaliśmy, że terrorystyczne ugrupowanie z rejonu lotniska (w Doniecku) ostrzeliwało zamieszkane dzielnice Doniecka, o co oskarżono nas" - podkreślił minister.

Ocenił także, że manewry, prowadzone przez Rosję u granic Ukrainy, są niebezpieczne i - jak się wyraził - "prowokacyjne". "Siły zbrojne Ukrainy reagują na to, przygotowują się i obserwują sytuację. Ukraińska armia jest dziś, w porównaniu z 2014 rokiem, zupełnie inna. Doskonale rozumiemy, przed jakimi wyzwaniami stoimy" - powiedział Połtorak.

W środę prezydent Poroszenko oświadczył, że ukraińska inicjatywa zawieszenia broni od 1 września uzyskała poparcie dwóch państw tzw. formatu normandzkiego - Niemiec i Francji. "26 sierpnia, na moje polecenie moi przedstawiciele w trójstronnej grupie kontaktowej (w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy) wystąpili z inicjatywą wstrzymania ognia od 1 września. Dziś nasi partnerzy z Francji i Niemiec poparli inicjatywę Ukrainy i teraz czekamy wszyscy na odpowiedź jednego człowieka, (prezydenta Rosji Władimira) Putina, który ponosi odpowiedzialność za agresję" - powiedział prezydent Ukrainy.

Jak zaznaczył Poroszenko, pokój w Donbasie zależy wyłącznie od Rosji. Powtórzył też, że powinna ona wycofać z Ukrainy swoich żołnierzy i broń oraz zapewnić misji OBWE swobodny dostęp do wszystkich miejsc na linii starć, a także uwolnić jeńców.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONFLIKT, PAP, UKRAINA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Katarzyna 01.09.2016 15:59
Niezalogowany użytkownik Oby tylko nie mieli 17 wrzesnia tak jak my w 1939.
Plusów: 0 Bezimienny 01.09.2016 11:04
Wstrzymano? Oby nie była to cisza przed burzą. Zwłaszcza, że być może tylko nie chcieli być kojarzeni z datą 1 września... Oby to wstrzymanie ognia było już na stałe.

wszystkie komentarze >

Reklama