107,6 FM

Chiny kupiły prawa do największego samolotu świata

Chińska firma Aerospace Industry Corporation of China wykupiła od ukraińskiego Antonowa prawa do dokumentacji i produkcji największego samolotu świata An-225 Mrija (Marzenie).

Jak podała gazeta.ru, powołując się na chińska siec CCTV, pierwsza chińska Mrija ma być gotowa w pierwszej połowie 2019 r. Koszt uruchomienia produkcji szacuje się na 3-4 mld dolarów. Rosyjski portal spekuluje, że gigantyczna maszyna może służyć w armii chińskiej.

An-225 został zaprojektowany w latach 80. w Kijowie (w ówczesnym ZSRR). Miał służyć do przenoszenia rosyjskiego promu kosmicznego Buran oraz elementów rakiety kosmicznej Energia. Wyprodukowano zaledwie jeden egzemplarz, który służy obecnie do ceów komercyjnych. W takim charakterze przylatywał on do Polski, na poznańską Ławicę i do podkatowickich Pyrzowic.

6-silnikowa Mrija ma rozpiętość skrzydeł 88,40 m, długość 84 m i wysokość 18,10 m. Masa własna to ok. 200 ton, a masa użyteczna - ok. 400 ton. Maksymalna masa ładunku to 250 ton. Masa całkowita - 600 ton. Kolos, który pali 18 ton paliwa na godzine lotu, rozwija prędkość maksymalną 850 km/h i prędkość przelotowa 800 km/h. Jego zasięg z pełnym ładunkiem to 4500 km.

An-225 nie jest największym samolotem w historii. Większy od niego był amerykański Hughes H-4 Spruce Goose (Świerkowa Gęś). Miał większą rozpiętość skrzydeł, ale był krótszy i miał mniejszą masę. Wykonał tylko jeden lot, po którym zrezygnowano z jego eksploatacji i rozbudowy.

 

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama