107,6 FM

Biskupi o kryzysie emigracyjnym

„Kryzys migracyjny a rodzina” były tematem spotkania przewodniczących episkopatów Europy Środkowej i Wschodniej w dniach 8-9 września w stolicy Słowacji. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował jej wiceprzewodniczący, abp Marek Jędraszewski.

Za niezwykle ważne i konieczne biskupi uznali podjęcie refleksji na temat tożsamości europejskiej, która jest zawsze powiązana z rodziną opartą na małżeństwie, związku między mężczyzną i kobietą. Podkreślono, że tylko społeczeństwo z potomstwem stanowi społeczeństwo nadziei a Kościół jest świadom obowiązku aby szerzyć dobrą nowinę o Chrystusie w świecie.

"Dlatego docenia i wspiera on rodzinę, podstawową ludzką wspólnotę zgodną z planem Bożym. Niestety pewne decyzje instytucji europejskich zagrażają rodzinie i ochronie życia. Szczególnie teraz, Europa potrzebuje stabilnych rodzin i ostrożnej polityki demograficznej. Imigracja nie jest żadnym rozwiązaniem kryzysu demograficznego" - czytamy w komunikacie.

Biskupi wskazali na zasadniczą różnicę w między sytuacją w krajach Europy, które są krajami docelowymi migrantów a krajami środkowo-wschodniej Europy, które są zazwyczaj traktowane za kraje przejściowe i mają standard życia na poziomie co najwyżej 20 proc. krajów zachodnich. W tych krajach migranci z reguły nie chcą zostawać a pomoc im niesiona wymaga szczególnych form, które różnią się od tych, które są stosowane w krajach bogatych.

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama