W mieście będziemy jeździć wolniej

dodane 04.10.2016 07:15

PAP |

Resort infrastruktury i budownictwa chce obniżyć dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. A hulajnogom, rolkom i segwayom każe jeździć po ścieżkach rowerowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W mieście będziemy jeździć wolniej   Henryk Przondziono /Foto Gość

Obecne przepisy zezwalają w terenie zabudowanym w godz. od 23.00 do 5.00 na jazdę z maksymalną prędkością 60 km/h. Projekt nowelizacji Kodeksu drogowego przewiduje, że limit prędkości w terenie zabudowanym będzie wynosił 50 km/h niezależnie od pory dnia.

Eksperci są podzieleni w swych opiniach.

"Prędkość powinniśmy dostosować do warunków na drodze. W wielu miejscach nocą powinniśmy jechać wolniej, mimo formalnej możliwości 60 km/h" - uważa Maciej Wroński z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

"Owszem, widoczność nocą jest ograniczona, jednak nie widzę podstaw do wprowadzenia takiej zmiany" - komentuje prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego.

Zmiana przepisów sprawi także, że osoby poruszające się na hulajnogach (w tym elektrycznych), wrotkach, rolkach i deskorolkach będą miały obowiązek korzystania ze ścieżek rowerowych obok chodnika. Dziś muszą jeździć chodnikiem, co jest uciążliwe dla pieszych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "DZIENNIK GAZETA PRAWNA", DROGI, PAP, PRAWO, PRZEGLĄD PRASY, UTRUDNIENIA

Przeczytaj komentarze | 16 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Fryderyk 05.10.2016 10:20
Cytat: "Na szczęście Kaczyńscy przeminą, choć zdążą popsuć gospodarkę. Czeka nas zastój. Ale tylko przez cztery lata. Potem naród jak koń, któremu ktoś przystawił kaktus pod ogon, zacznie wierzgać i wszelki ślad po bliźniakach zaginie. Oni po prostu znikną w tym bezmiarze obietnic bez pokrycia". Stanisław Lem
Plusów: 0 Gość 05.10.2016 09:40
Niezalogowany użytkownik Należy walczyć o przestrzeganie V przykazania na polskich drogach. Codziennie są mordowane ( tak panowie kierowcy, są mordowane ) dzieci i dorośli w wypadkach samochodowych, w tym przechodzący prawidłowo na pasach i przy zielonym świetle. Dziś rano już dwie osoby potrącono na pasach w moim mieście.
Plusów: 0 sp 05.10.2016 08:26
Niezalogowany użytkownik Przypominam, że w Niemczech na autostradach nie ma wcale ograniczeń prędkości. I nie są to wszędzie jakieś "lepsze drogi", turkotały mi i płyty betonowe pod kołami... a jak to się ma do statystyk?
Plusów: 1 Gość 05.10.2016 06:42
Niezalogowany użytkownik zakazać wszystkiego , podnięść kary za byle co - chwycić naród za mordę - nie będzie nam tu obatel podskakiwał

wszystkie komentarze >