IBRiS: Większość zdecydowanych Polek za całkowitym zakazem aborcji

dodane 14.10.2016 13:41

Ordo Iuris

W pierwszym sondażu przeprowadzonym przez IBRiS po odrzuceniu przez Sejm obywatelskiego projektu „Stop aborcji” wyniki wskazują, że większość zdecydowanych Polek popiera zawarty w nim postulat całkowitego zakazu aborcji z zachowaniem możliwości ratowania życia matki. Zdecydowana większość Polek sprzeciwia się jednocześnie aborcji ze względów społecznych i aborcji na życzenie.

IBRiS: Większość zdecydowanych Polek za całkowitym zakazem aborcji   www.pro-life.pl

IBRiS zadał Polkom pytanie precyzyjnie opisujące treść projektu „Stop aborcji”: „Czy popiera Pani całkowity zakaz aborcji, z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone?” Twierdząco odpowiedziało 48,7% badanych kobiet, co po odliczeniu odsetka niezdecydowanych oznacza poparcie 50,7% respondentek. Także na pytanie „Czy popiera Pani pełną ochronę życia ludzkiego od momentu poczęcia?” twierdzącej odpowiedzi udzieliła większość respondentek (53,8%).     

Kobiety zapytano także o opinię na temat postulatów zniesienia prawnej ochrony życia od momentu poczęcia w naszym kraju. Dopuszczalności aborcji w przypadku, gdy „matka dziecka znajduje się w trudnej sytuacji socjalnej” sprzeciwiło się 70,3% uczestniczących w badaniu Polek (po odliczeniu odsetka osób niezdecydowanych 76,1%). Przywrócenie społecznej przesłanki dokonywania aborcji, która obowiązywała w latach 1956-1993, poparło 22,1% respondentek.

Odrzucona przez Sejm inicjatywa obywatelska „Stop aborcji” przewidywała objęcie dziecka poczętego pełną ochroną prawną poprzez wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji, a jednocześnie gwarantowała możliwość ratowania życia matki i jej leczenia. Z ustawy miały zostać usunięte przepisy pozwalające m.in. na aborcyjne uśmiercenie dzieci niepełnosprawnych.

Wyniki sondażu nie potwierdzają tezy środowisk kwestionujących prawo do życia przysługujące każdemu człowiekowi od momentu poczęcia, które niejednokrotnie przedstawiają się jako reprezentanci „praw kobiet”.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na reprezentatywnej próbie osób w dniu 6 października, bezpośrednio po odrzuceniu przez Sejm projektu „Stop aborcji” oraz po protestach środowisk proaborcyjnych. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 16.10.2016 08:18
Niezalogowany użytkownik Brawo, zjazd o 10 pkt procentowych w ciągu kilku miesięcy! W maju w identycznym badaniu IBRIS na zlecenie Ordo Iuris było 58%. Jeszcze dwie, trzy takie inicjatywy i za zakazem aborcji będzie zdecydowana mniejszość "zdecydowanych Polek". Tym razem partia Razem nie posiada się ze szczęścia. A Wy dalej zaklinajcie rzeczywistość.
Plusów: 1 Gość 15.10.2016 13:33
Niezalogowany użytkownik Hmm sondaz robiony pod kosciolem? I dlaczego niezdecydowani byli wzieci pod zgadzajacych sie na calkowity zakaz aborcji? Sondaz beznadziejny, bo pytano tylko o calkowity zakaz oraz o liberalizacje, jaka miala miejsce jeszcze na poczatku lat 90. A gdzie zapytanie o prawo, jakie jest teraz?
Plusów: 2 eniac 15.10.2016 12:56
Niezalogowany użytkownik PIS traci w sondażach, wraca normalność
Plusów: 4 Gość 15.10.2016 11:22
Niezalogowany użytkownik Są trzy rodza­je kłam­stw: kłam­stwa, bez­czel­ne kłam­stwa i sta­tys­ty­ki.

wszystkie komentarze >

Reklama